web analytics
spot_img
spot_img

Türk astronot Alper Gezeravcı Dünya’daki ilk tweetini attı!

Kategori:

Yayın Tarihi

- Advertisement -

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk astronotu unvanı elinde bulunduruan Alper Gezeravcı Dünya’daki ilk tweetini attı. Gezeravcı, SpaceX’in roketi ve kafileyle birlikte TSİ 16.30’da Dünya’ya iniş gerçekleştirmişti. NASA’nın göreviyle birlikte uzaya giden Türk astronot 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile video konferans görüşmesi yapan Gezeravcı, uzaydaki süreci anlatmış, Cumhurbaşkanı ise kendisine temennilerini iletmişti. Ardından ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu)’nda tweet paylaşımı da yapan Alper Gezeravcı Türkiye Cumhuriyeti’nin uzayda internet kullanımı yapan ilk vatandaşı da olmuş oldu.

6 Şubat depreminin yılı dönümü vesilesiyle ortaokul öğrencileriyle de video konferans görüşmesi yaparak sorularını cevaplayan astronot, uzay ortamında edindiği tecrübeleri de aktarmış oldu.

Alper Gezeravcı paylaşımında ne dedi?

Astronot paylaştığı tweet gönderisinde; “Merhaba Dünya! Ben Geldim.” dedi. Gelecek dönemlerde tekrar görev verilip verilmeyeceği merak konusu olurken Türkiye Uzay Ajansı’nın ilk astronotu olan Gezeravcı’nın görev arkadaşları ise şöyle idi: ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına İsveçli Marcus Wandt.

Alper Gezeravcı
Alper Gezeravcı
- Advertisement -

İlgili İçerikler

spot_img

Son İçerikler