Şifresiz Wi-Fi ağlarında yeni yöntem şeytani ikiz saldırısı

0
3
şeytani ikiz

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Wi-fi bağlantılarını kullanırken, kötü niyetli siber saldırılara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle halka açık alanlardaki Wi-fi ağları üzerinden kullanıcıları hedef alan şeytan/şeytani ikiz saldırısı, veri hırsızlığı ve zararlı yazılımlar konusunda büyük tehditler yaratıyor. Bu saldırılara karşı alınması gereken önlemleri sıralayan Timus Siber Güvenlik Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç, “Son kullanıcıların VPN ve güncel antivirüs yazılımı kullanmalarının yanı sıra şirketlerin siber güvenliklerini sağlamak için adımlar atarak firewall çözümleri kullanmaları bu saldırıların önlenmesinde etkili rol oynuyor” diyor.

Günümüzde uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması ile ortak alanlardan wi-fi bağlantıları yapmak kaçınılmaz hale geldi. Ancak, bu bağlantıları kullanırken siber güvenlik riskleri de önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu risklerden biri olan “Evil Twin Attack” veya Türkçe adıyla “şeytan/şeytani ikiz saldırı”, özellikle halka açık alanlarda kullanıcıları hedef alan riskli bir sosyal mühendislik saldırısı olarak biliniyor. Şeytan/şeytani ikiz saldırı, bilgisayar korsanlarının kullanıcıları gerçek bir ağı taklit eden sahte bir Wi-Fi erişim noktasına bağlanmaları için kandırmaya çalıştığı bir saldırı türü olarak dikkat çekiyor. Her ölçekten işletmeye siber güvenlik ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştiren Timus Siber Güvenlik de genellikle kafeterya, restoran, otel gibi halka açık alanlardaki ücretsiz Wi-Fi ağlarını hedef alan bu saldırılar ilişkin dikkat çekici uyarılarda bulunuyor.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizi Bundle, Google News üzerinden de takip edebilir anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz