web analytics
spot_img
spot_img

Öğrenci mail adresi nasıl alınır?

Kategori:

Yayın Tarihi

- Advertisement -

Öğrenci mail adresi hayatımızın bir parçası olan kurumsal iletişim adresimizdir. Üniversite dönemine başlayan her bir öğrencinin otomatik olarak öğrenci mail adresi de yer alır. İlk etapta pasif olan bu mail adresini aktifleştirmek gerekir. Bu adres üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genellikle isimsoyisim@universite.edu.tr veya okulno@universite.edu.tr şeklindedir.

Öğrenci mail adresi ne işe yarar?

Öğrenci Mail Adresi Nasıl Alınır?

Bu mail adresiyle birlikte birçok ayrıcalığa erişme imkanı söz konusu. İlk etapta birçok öğrencinin de bileceği üzere Microsoft Office yazılımlarının lisanslı sürümlerini kullanabilirsiniz. Kurumunuz genelde Google veya Microsoft mail hizmetlerini kullanır ancak fark etmeksizin ayrıcalıklar eşittir.

Eğer ki mühendislik / mimarlık fakültesinde bir öğrenciyseniz AutoDesk’in yazılımlarını öğrenciliğinizi mail üzerinden doğruladıktan sonra 1 yıl süreyle ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Normal şartlarda yıllık lisans ücreti binlerce ₺ olarak uygulanmakta. Tasarım ve iletişim alanında bir öğrenciyseniz de Adobe yazılımlarını öğrencilere özel indirimli ücretle birlikte kullanmanın anahtarı da @edu.tr uzantılı e-posta adresidir.

Öğrenci mail adresi nereden alınır?

Öğrenci Mail Adresi Nereden Alınır

Söz konusu mail adresini temin etmek ise sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Okuduğunuz üniversitenin web sitesi içerisinden hesap oluşturmak için ilgili hizmete giderek sizden istenilen bilgileri girerek mail adresi ve şifrenizi alabilirsiniz. Örnek olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin öğrenci e-posta sistemine buradaki bağlantıdan gidebilirsiniz.

Bu mail adreslerinin geçerlilik süresi ise mezuniyet tarihinizdir. Mezun olmanızla birlikte e-posta hesapları üniversitelerin Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca silinecektir. Dolayısıyla önemli çalışma ve verileriniz varsa mezuniyet tarihiniz gelmeden önce verilerinizi yedeklemeniz gerekir. Önemli not: Kurum içi, kurumlararası yatay/dikey geçiş yapılması durumunda bu mail adresleri pasif duruma alınacağından kullanımlarınızı ona göre yapılması önemlidir.

Öğrenci Mail Adresi

Peki kimler öğrenci mail adresi temin edebilir? Bu soruya kısaca cevap verecek olursak ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri diyebiliriz. Yani kısacası yükseköğrenim ve lisansüstü öğreniminiz devam ettiği sürece kullanabilirsiniz.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizi Bundle, Google News üzerinden de takip edebilirsiniz.

- Advertisement -

İlgili İçerikler

spot_img

Son İçerikler