MAN Avrupa’da elektrikli otobüs pazarının lideri oldu

0
0
MAN Elektrikli Otobüs

Sürdürülebilir mobiliteye yönelik yatırımlarına devam eden MAN Truck & Bus, elektrikli araçlarda Avrupa pazarının zirvesine yerleşti. Şehir içi elektrikli otobüs Lion’s City E ile birçok Avrupa metropolünde boy gösteren MAN, yaklaşık yüzde 13,3’lük pazar payıyla tüm rakiplerini geride bıraktığında, Avrupa’da elektrikli otobüs sınıfının pazar lideri oldu. 

MAN Truck & Bus, sürdürülebilir mobilite yatırımlarının başında gelen Lion’s City E, çevreci özellikleri ile bugün birçok Avrupa metropolünün vazgeçilmezi konumunda bulunuyor. Yalnızca geçen yıl Avrupa’daki 30 ülkede, toplamda 780 MAN eBus tescillendi. Son istatistiklere göre MAN yaklaşık yüzde 13,3’lük pazar payı ile Avrupa elektrikli otobüs pazarının zirvesine yerleşti.

2023 yılında eBus satışlarını bir önceki yıla göre üç katladı

MAN Elektrikli Otobüs 2

Ticari araç üreticisi MAN, 2023 yılında eBus satışlarında rakamlarını katlayarak, yollarını devam ettirdi. MAN eBus’ların Avrupa’daki satışların gerçekleştirilmesi da bunu açıkça gösteriyor. 2022 yılında toplam 263 adet eBus şeytan şirketi, 2023 yılında toplam 771 adet eBus satarak önemli bir başarıya imza attı. MAN, bu oranla bir önceki yıla göre Lion’s City E’nin satış rakamlarını neredeyse üçe katlamış oldu. Genel Avrupa pazarlarında lider başarıyı koruyan MAN, aynı zamanda 2023 yılında Almanya’da 245 Lion’s City E’nin tescillendi, 126’sı İsveç’te, 69’u Belçika’da, 26’sı Avusturya’da ve 8’i Slovenya’da tescil edildi. ‘daki ulusal eBus pazarlarında da 1 numara oldu. 

Otobüs Satış ve Ürün Müdürü Robert Katzer, “Rakamlar açısından Almanya, İsveç, İspanya, Norveç ve Belçika pazarları yarışlarında öne çıkıyor. 2023 yılında Avrupa’da tescillenen tüm Lion City E’lerin neredeyse yüzde 80’i bu beş ülkede yollarda olacak. Güvenli , güvenilir ve zincirin sürdürülebilir yerel ulaşım imkanı sağlaması” dedi.

İspanya ve Norveç’teki eBus pazarları 2023’te güçlü bir büyüme gösterdi

İspanya ve Norveç’teki eBus pazarları geçen yıl hem toplam kayıt hem de MAN eBus’ların yeni bakış açılarına göre özellikle güçlü bir büyüme gösterdi. Norveç’te 76, İspanya’da 93 Lion’s City E hizmete girdi ve İspanya’nın Alicante, Bilbao, Málaga, San Sebastián ve Valencia gibi şehirleri bu gelişmiş şehir içi otobüsü kullanmaya başladı. Seri üretimin başlamasından yaklaşık üç yıl sonra, Eylül 2023’te MAN’ın Polonya’nın Starachowice’deki fabrikasında üretim hattından çıkan 1.000’inci Lion’s City E, İspanya’nın Madrid merkezinde hizmete başladı. 

Avrupa’da ise, özellikle İskandinavya ülkelerinde elektro mobilitenin önerileri arasında yer alıyor. İsveç, Norveç ve Danimarka’da mali yılda 230 adet elektrikle çalışan MAN şehir içi otobüsü tescillendi. MAN, sadece Aralık ayında Norveç’in başkenti Oslo’da 76 e-otobüsünü başarıyla yollara çıkardı. 59 solo ve 17 körüklü otobüs, ulaşım operatörü Unibuss tarafından sipariş edildi. Şirket, toplu taşımada özellikle CO2 miktarının önemli ölçüde dağılması için MAN Lion’s City E’yi tercih etti.

MAN Elektrikli Otobüs 3

“Yeni yılda elektrikli otobüs satışlarımızı daha da artırmak istiyoruz”

MAN Truck & Bus Otobüs Müdürü Barbaros Oktay, “Müşterilerimiz ve aynı zamanda otobüs ekibimizin yorulmak bilmeyen çabalarına elimizdeki bu başarılardan çok memnunuz. Yeni yılda, sürdürülebilir mobiliteye yönelik kalmayı sürdürmek ve elektrikli otobüs satışlarımızı da artırmak istiyoruz” diye konuştu.

İş ortakları ve müşterileriyle birlikte çevre ve iklimin korunmasını dikkate alarak sürdürülebilir mobiliteyi yönlendirici olan MAN, Paris İkliminin çözülmüş de tamamen bağlı kalmaya devam ediyor. MAN’ın bu alandaki çabalarının özeti ise, özet tavsiyeler ve pazarlamanın önemine göre uyarlanmış sağlıklı çözümler yer alıyor. Verimlilik, çevre dostu olma ve MAN’ın özellikle e-mobilite alanında tanıtım yapma taahhüdü ise, büyük heyecan verici ürünler.

MAN’ın şehir içi ulaşımda büyük ilgi gören aracı Lion’s City E; Yolcuların, yolcuların ve yolcuların yanı sıra sıra kişiler ve ticari basında da yer alıyor. Uluslararası “Bus & Coach of the Year” jürisi tarafından “2023 Yılının Otobüsü” seçilen eBus, yine uzmanlardan oluşan bir başka uluslararası jüri tarafından da “2024 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” seçildi. 

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizi Bundle, Google News üzerinden de takip edebilir anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz