web analytics
spot_img
spot_img

Kaspersky ve Favoriot, Cyber Immune çözümü ile Nesnelerin İnternetini daha iyi koruyacak

Kategori:

Yayın Tarihi

- Advertisement -

Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları arasında giyilebilir cihazlar, akıllı ev aletleri, akıllı şehir sistemleri, sürücüsüz arabalar, otomatik perakende kasaları ve ev ve iş kullanımına yönelik diğer akıllı cihazlar yer alıyor. Siber suçlular bu cihazlara saldırı düzenlemek ya da diğer kötü niyetli eylemlerini gerçekleştirmek için aracı olmalarını sağlamak amacıyla virüs bulaştırabiliyor. 2023 yılında Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki IoT cihazları, Kaspersky tuzak sunucu (honeypot) noktaları tarafından tespit edilen 8 milyondan fazla saldırıdan sorumluydu. Kaspersky, dünyanın dört bir yanındaki akıllı cihazları daha korumalı hale getirmek için Cyber Security Weekend – META etkinliğinde, IoT platformlarında bölgesel bir yenilikçi olan Favoriot ile stratejik bir ortaklık anlaşması imzalamaya dair planlarını duyurdu.

IoT cihazları, iş uygulamaları aracılığıyla diğer iş uygulamalarına ve bulut platformlarına bağlanır.  Kaspersky IoT Secure Gateway 1000 (KISG 1000), temelinde yer alan Cyber Immune işletim sistemi KasperskyOS sayesinde bu etkileşimlerin güvenliğini sağlıyor. KISG 1000 ile kurumun tüm IoT sistemi, Kaspersky’nin güvenli tasarım yaklaşımı ve yerleşik koruma özellikleri sayesinde ağ geçidi düzeyinde koruma altına alınıyor.

Favoriot CEO’su Dr. Mazlan Abbas, şunları söyledi: “IoT cihazlarının çeşitliliği ve bunlarla ilgili siber güvenlik riskleri göz önüne alındığında, bu cihazların korunmaya duyduğu ihtiyaç açıkça ortada. Geleneksel önlemler IoT koruması için yeterli olmayabilir. Bu nedenle özel güvenlik çözümleri uygulanmalıdır. Favoriot, IoT entegrasyonunda inovatif bir şirket. Malezya, Kuala Lumpur’daki Cyber Security Weekend etkinliğinde Favoriot ve Kaspersky arasında yıl içinde imzalanması planlanan stratejik ortaklığımızı duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bu ortaklık sayesinde şirketlerimiz, daha güvenli bir yarın için Favoriot IoT platformunu ve Kaspersky’nin Cyber Immune IoT Gateway’ini birlikte geliştirmeye odaklanacaklar.”

KasperskyOS İş Geliştirme Lideri Victor Ivanovsky de şunları ekledi: “Kaspersky Cyber Immunity, akıllı şehir sistemleri, üretim, enerji üretimi veya diğerleri gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren kuruluşların güvenli bir IoT sistemi kurmalarına ve tüm bağlı cihazlarda görünürlük elde etmelerine yardımcı oluyor. Müşteriler, ağ geçidinden buluta kadar IoT paketlerini tamamen koruma altına alabiliyor ve tek bir merkezi yönetim konsolu aracılığıyla yönetebiliyor. Favoriot ile birlikte SEA, META bölgelerinde ve dünya genelinde daha fazla kuruluşa yeni nesil siber koruma sağlayacak olmaktan dolayı mutluyuz.

Kaspersky, kurumlara IoT paketlerini güvende tutmaları için şunları öneriyor

  • İlk kurulumda fabrika ayarlı şifreleri değiştirin. Büyük ve küçük harfler, rakamlar ve özel karakterler dahil olmak üzere en az 8 karakter uzunluğunda karmaşık şifreler kullanın.
  • Sıkı bir erişim politikası, ağ segmentasyonu ve sıfır güven yaklaşımını kullanın. Bu, olası bir saldırının yayılmasını en aza indirmeye ve altyapının en hassas kısımlarını korumaya yardımcı olur.
  • Şirketlerin yeterli düzeyde IoT koruması elde etmek için geçmeleri gereken tüm adımları ve seviyeleri değerlendirmelerine yardımcı olan bir yaklaşım olan IoT Güvenlik Olgunluk Modelini kontrol edin.
  • KISG 1000 gibi veri aktarımının dahili güvenliğini ve güvenilirliğini sağlayan özel bir IoT ağ geçidi kullanın. 
  • Güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edilen kötü amaçlı ağ adreslerinden gelen ağ bağlantılarını engellemek için Kaspersky Threat Intelligence’ı referans olarak kullanın.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizi Bundle, Google News üzerinden de takip edebilir anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

- Advertisement -

İlgili İçerikler

spot_img

Son İçerikler