İş süreçlerinde dijital dönüşüm

0
3
Tübisad Logo

TÜBİSAD, yüksek teknoloji dünyasının nabzını tuttuğu YouTube serisi TÜBİSAD Plus’ta birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. TÜBİSAD Plus’ın yeni bölümünde TÜBİSAD üyeleri Infonet Genel Müdürü Ali Taner Özdeş ile Mechsoft CEO’su Gökhan Erdoğdu, iş süreçlerinde dijital dönüşümü konuşuyor.
 
TÜBİSAD Plus’ın yeni bölümünde Mechsoft CEO’su Gökhan Erdoğdu, Infonet Genel Müdürü Ali Taner Özdeş’in iş süreçlerinde dijital dönüşüm konusundaki sorularını yanıtladı.
 
Türk şirketleri ile yurt dışındaki şirketlerin dijital dönüşüme bakış açılarındaki farkı anlatan Mechsoft CEO’su Gökhan Erdoğdu, “Şirketlerin dijital dönüşüme bir maliyet olarak bakmamaları gerekiyor. Çok fazla dijital dönüşüm projesini yurt dışında da yapıyoruz ve yurt dışına gittiğiniz zaman ilk başta size şunu soruyorlar: bu projeyi yaptığım zaman ben karşılığında ne elde edeceğim? Yani bu yatırımı yapacağım ama bunun karşılığında ne kazanacağım? Maalesef Türkiye’de yaptığımız toplantılarda ise ürünü beğendikten sonra ilk sordukları soru: bunun fiyatı ne kadar? Dolayısıyla aslında en büyük fark bu. Onun haricinde müşteri deneyimi her yerde müşteri deneyimi, çalışan deneyimi her yerde çalışan deneyimi ya da dijital deneyim her yerde dijital deneyim, çok farklı değil” diyor.
 
Dijital dönüşümün başarısını ve başarısızlığını stratejik olarak bu süreçlerin içerisinde olan kişilerin belirlediğini söyleyen Gökhan Erdoğdu, “Örneğin biz bir dijital dönüşüm projesine başladığımız zaman ilk sorduğumuz soru şudur: üst yönetimde bunun sahiplenicisi kim? Üst yönetim bu dijital dönüşümün farkında mı, destekliyor mu, sahipleniyor mu? Çünkü dijital dönüşüm alttan üste gittiği gibi aynı zamanda üstten alta da gelebilmeli. Dijital dönüşümde insanları da dönüştürmek gerekiyor. Bu dönüşümde basiretli yöneticilerin olması çok önemli. Eğer dijital dönüşüme başlarken ‘olsa da olur, olmasa da olur, bir deneyelim, herkes yapıyormuş biz de bir bakalım’ gibi bir anlayışla başlanırsa, o dijital dönüşümün başarılı olma ihtimali yok” şeklinde konuşuyor. 

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizi Bundle, Google News üzerinden de takip edebilir anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz