Yapay Zeka Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0
Yapay Zeka

Son 50 yılın en büyük en ilgi çekici ve merak edilen haberlerinin başında gelen yapay zeka nedir sorusu, beraberinde heyecan ve umutların oluşmasını sağlamaktadır. Teknolojik alanda sürekli görülen gelişme ve yapılan tasarımlar sayesinde, insan hayatının daha kolay hale gelmesi sağlanmaktadır.

Özellikle bilgisayar, cep telefonu ve internetin hayatımıza girmiş olması ile birlikte ticaretlerin daha kolay ve hızlı yapılması sağlanmıştır. Makine ve cihazlar yardımları ile üretime destek vermemizi sağlayan teknoloji, aynı zamanda üretimi yapacak olan işçilerinde işini kolaylaştırmaktadır.

Bahsedilen durumlar için örnek verilebilecek olan yapay zekâ, robot ve insan beyni ile doğrudan ilişkilendirilmektedir. Robot ya da bilgisayar sistemli makinelerin, insan beyni gibi algılama ya da iletişim kurabilme yeteneklerinin oluşuma yapay zekâ adı verilmektedir.

Yapay Zeka Nedir Nerelerde Kullanılır?

Yapay Zeka Nedir?

İlk olarak 1940 ile 1950 yılları arasında çalışmalarına başlanan yapay zeka, denemelerin başarılı sonuç vermesi ile birlikte günümüze kadar ulaşmış ve her geçen gün daha farklı boyutlarda günlük hayatımızda karşımıza çıkmaktadır. Dizi ve film senaryolarında da sıkça yer alması ile birlikte insanlar arasında yapay zeka nedir nerelerde kullanılır soruları ciddi anlamda merak konusu olmuştur.

Kullanım alanları denince akla ilk olarak oyunlar gelen yapay zeka, oyunu oynayan kişilerin sanal gerçeklik zekâsına sahip olan yazılımlar yardımı ile eğlenebilmesi amacı ile önemlidir. Bunun yanı sıra mutfak aletleri, ev sistemleri, internet sitelerinde kullanılan botlar, güvenlik sistemleri ve akıllı araçlar üzerinde kullanılabilmektedir.

Yapay Zeka Ve Oyun İlişkisi

Teknolojinin imkânlarından faydalandığımız diğer bir hizmetler ise video oyunlarıdır. Çevrimiçi, tekli ya da çoklu gibi farklı kategorilerde yer alan oyunlar için üretici firmalar, yapay zeka ve oyun arasındaki bağlantı sayesinde, kişilerin eğlenmelerini sağlamaktadır. Özel yazılım ve kodlamalar sayesinde ortaya çıkan oyunlarda, işleyiş ve süreklilik adına yapay zekâdan yardım alınmaktadır.

Kaynak: https://onedir.net

Daha fazlası için bizi takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz