XPODA Türkiye CEO'su Şenol Balo ile TeknoKroki editörü
XPODA Türkiye CEO'su Şenol Balo ile TeknoKroki editörü

Koyu renkli yazılar bize, normal görünen yazılar XPODA ekibine ait cümlelerdir.*

1 – XPODA’nın kurulma amacı nedir?

Dijital dönüşümün gerektirdiği yazılım ihtiyacının karşılanmasında yaşanan sorunlara çözüm getirmek için kuruldu. Yazılım geliştirme sürecinin hiç kod yazmadan veya çok az yazarak gerçekleştirilmesini sağlamak, dolayısı ile yazılım geliştirme sürelerini kısaltmak amacını güdüyoruz.

2 – XPODA yazılımcılara ve firma sahiplerine ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

Yazılım geliştirme süreleri çok uzun, yetenekli yazılımcı kaynağı az olduğu için işletmeler Dijital dönüşüm için gerekli olan yazılım ihtiyacını karşılamak istediklerinde hem uzun süre beklemek zorunda kalıyor hem de çok yüksek maliyetlere maruz kalıyor. Bu durumda maalesef yatırım kararı alamıyor işletmesini ileri taşıyamıyor. Xpoda bu noktada hem zaman hem maliyet avantajı sağlayarak işletmelerin dönüşmesine ve karlılıklarının arttırılmasına imkan tanıyor.

Yazılımcılar için ise ; çok zor ve zahmetli olan bir süreci daha eğlenceli hale getirip satır satır kodlama ile kaybettikleri zamanı kazanmalarına daha az kod ile daha nitelikli uygulamalar geliştirmelerine imkan tanıyor. Gereksiz kod yığınlarından kurtararak görsel bir geliştirme aracı sayesinde geliştirdikleri uygulamalara daha hakim oluyorlar. Ayrıca Xpoda geliştirme aracı tamamen web tabanlı olduğundan, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar ,internete bağlandıkları anda yazılım geliştirmeye başlayabilirler.

3 – Sizlerden eğitim alarak mezun olan öğrenciler açıkladığınız gibi normal şartlara göre zamandan tasarruf ederek kodlama olmadan uygulama geliştirebiliyorlar mı?

Biz Xpoda Akademide önce 3 saatlik bir genel tanıtım ve basitleştirilmiş bir eğitim yapıyoruz, bu eğitim ile çok basit formların geliştirilebilmesi mümkün oluyor. Bu aşamada 1-2 küçük form tasarlamalarını istiyoruz, başarılı olan ve ilgilenen arkadaşları 2 haftalık kampa alıyoruz. Bu kamptan çıkan arkadaşlarımız, gerçek bir yazılımı geliştirebilecek seviyeye geliyorlar.

4 – “Türkiye’yi yazılım fabrikasına çevirmek istiyoruz” demişitiniz. Sizce yeni neslin bu konudaki hevesi ve uygulamaları yeterince değer görüyor mu?

Henüz yolun çok başındayız, bu konuda bir algının oluşması gençlerin gerçekte yapabildiklerini görmesi gerek. Bizim amacımız bu algıyı yayarak, mümkün olan fazla sayıda gencimize ulaşmak ve Xpoda ile yazılım geliştirme deneyimini elde etmelerini sağlamak. Sonrası gelecektir diye düşünüyorum.

5 – ABD’de üniversite ile anlaşma yaparak dersler verilmesini kabul ettirdiğinizi ve sorunsuzca da uyguladığınızı açıklamışıtınız. Peki XPODA eğitimleri standart mühendislik/yazılım derslerine ek olarak mı sunuluyor, yoksa eğitim-öğretim müfredatında bir araç olarak mı kullanılıyor?

Farklı farklı uygulamalar var, kimi zaman dersin kendisi Xpoda oluyor, kimi zaman ders içerisinde kullanılan bir araç. Yazılım / Bilgisayar mühendisliği bölümlerinde ders müfredatında yer alır iken, Endüstri mühendisliği bölümünde iş akış ve uygulama tasarım aracı olarak kullanılıyor.

Son olarak değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür eder, ekip arkadaşlarınıza birlikte başarılarınızın devamına ulaşmanızı dileriz.

Teşekkürler, bize ayırdığınız vakit ve ilgi için biz teşekkür ederiz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz