MacOS Mojave

Apple’ın WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) 2018’de duyurduğu yeni ürünlerinden birisi de yeni MacOS sürümü. MacOS Mojave ile hayatımıza giren yeniliklere bakalım.

Öne çıkan detaylardan birisi karanlık mod özelliği. Bir diğer öne çıkan özellik ise grup FaceTime görüşmesi. Bu sayede 32 kişiye kadar FaceTime görüşmeleri yapılabilecek.

MacOS Mojave Screen

Ayrıca iOS‘ta yer alan HomeKit cihazlarını kontrol etmenizi sağlayacak uygulamalar Mojave sürümü ile MacOS’a geliyor.

Geliştiriciler için erken Beta sürümü erişime açılmış durumda. Bir kez Beta sürümünü kurduğunuzda. Yeni güncellemeler için ek bir kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. Henüz erken aşamada olduğu için günlük kullanım için kurulmasını önermiyoruz.

Gelen yenilikler arasında yığın özelliği de önemli bir gelişme. Bu sayede dağınık masaüstlerini daha derli toplu bir hale otomatik olarak geliyor olması gerçekten hoş bir detay. Ek olarak tarih ve etiket gibi diğer seçenekler ile özelleştirilebilir bir sisteme sahip.

MacOS Mojave 2

Yenilenen Mac App Store

MacOs Mojave ile gelen bir diğer iyileştirme ise yenilenen uygulama mağazası. Bu sayede Keşfedin sekmesinde yeni ve güncellenmiş uygulamaları görebileceksiniz. Belirli bir amaca yönelik uygulamaları bulmanızı kolaylaştırmak için Oluştur, Çal, Çalış ve Geliştir sekmeleri de yeni tasarım ile gelen detaylar arasında.

MacOs Mojave Güvenlik Geliştirmeleri

Yazılım sürümü olarak MacOS 10.14 olan Mojave’de güvenlik tarafında da önemli geliştirmelere mevcut. Safari tarayıcısı içerisinde Akıllı İzleme Önleme seçeneği geliyor. Bu seçenek ile sosyal medya üzerindeki “Beğen” ve “Paylaş” seçenekleri engelleme ve otomatik olarak oluşturulan hesaplara güçlü şifreler oluşturacak.

Daha önce bahsettiğimiz grup FaceTime özelliğini Apple Watch, iPhone, iPad ve MacOS cihazlar ile birlikte hibrid bir yapıda kullanabileceksiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz