WordPress Cache sisteminin siteler için önemi

0
Wordpress Cache

İçerik üretimi odaklı bir siteye sahipseniz daha önce WordPress ismini duymuş olmalısınız. Dünyadaki içerik yönetim sistemleri arasında açık ara en popüler ve en çok kullanılan WordPress sunduğu fonksiyonlara ek olarak çeşitli kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren birçok eklentiye sahip. Bazı eklentiler var ki en basit siteden en kapsamlı siteye kadar mutlaka kullanılması tavsiye edilmekte. Bu yazımızda bu eklenti türlerinden WordPress Cache eklentilerine bir bakış yapıyor olacağız.

WordPress Cache nedir?

WordPress Cache eklentilerinin sunduklarından bahsetmeden önce kısaca WordPress Cache nedir sorusuna cevap verelim.

WordPress Cache sitenizi ziyaret eden kişilere daha hızlı gösterilmesi için sitenizin verilerinin önbelleğe alınarak yüklenmesi olarak özetleyebiliriz. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının tarayıcısında önbelleklenen siteniz sonraki ziyaretlerde çok daha hızlı açılacaktır. Ayrıca sitenin performansını, erişim hızı, ilk yüklenme değeri, ilk tepki süresi da yükseltmeye yardımcı olacaktır. Kullandığınız tema ne kadar hızlı olsa da içerik sayısı arttıkça performans düşüşü ve yavaşlama yaşamamak için WordPress Cache oldukça önemli bir detay.

İnternet ortamında öne çıkan WordPress Cache eklentilerine baktığımızda karşımıza çıkan isimler W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Super Cache şeklinde. Bu eklentiler arasında WP Fastest Cache eklentisi Türk geliştirici Emre Vona tarafından yayınlanmış ve premium sürümünde birçok özellik sunuluyor. Sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca WordPress üzerinden indirme linki de burada.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz