Bugün sizlere Chrome da dikkat çeken bir açığın bilgisini ve kurtulma yolunu anlatacağım. İyi okumalar dilerim.

Google da yer alan otomatik güncelleme ile artık hacklenebilirsiniz. Sırbistan kökenli güvenlik firması geçen günlerde bu açığı kullanıcılara bilgilendirdi. Server Message Blocks adı verilen Windows protokolü üzerinden sisteme giriş yapılıyor, sisteme giriş yapıldıktan sonra bilgilerinizin çalınması iki dakikalarını alıyor. Tabi uzaktan bağlanma izni de var. Uzaktan yazıcı gibi tarayıcılara bağlanma izni veriliyor. SMB protokolünü kullanarak sağladıkları bu özelliği her işlerine yarıyor. Bir araştırmacı ise, Google Chrome aracılığıyla bu protokol üzerinden bilgisayarları hacklemenin yeni bir yolunu buldu. Google Chrome’da internetten indirilen dosyaların otomatik yükleme yetkisi, kullanıcılar için aslında büyük bir açık oluşturuyor.

Peki bundan nasıl kurtulabilirsiniz. Eğer otomatik güncellemeyi kapatırsanız kurtulabilirsiniz. Çünkü bu açık güncelleme ile bilgisayarınıza bulaşıyor. Ayrıca “Ayarlar>Gelişmiş Ayarları Göster” diyerek ve “İndirmeden önce dosyanın nereye kaydedileceğini sor” ifadesinin yanına tik atmalısınız. Böylece ne zaman bir dosya indirirseniz, size bunu nereye kaydeceğinizi soracak ve indirdiğiniz dosyanın kontrolü elinizde olacaktır.

Bugünde bir haberin sonuna geldik. Dün haber yayınlama süreci aksadı. Hepinizden özür dilerim. Görüşmek üzere. Hoşça kalın. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz