Windows 7 vs Windows 10!

0

Bu yazımızda Windows 7 ve Windows 10’u karşılaştıracağız. Öncelikle yılların işletim sistemi Windows 7 ile başlayalım.

Windows 7 Hakkında

Microsoft’a ait işletim sistemi olan Windows’un Vista sürümünden sonra çıkartılmıştır. Hatta Vista ile ilgili anımda vardır. Eskiyi bilenler bilir Arçelik’in Vista kurtarma CD’si vardı. Sadece laptopun yanında veriliyor başka cihazda çalışmıyordu. Hatta Laptop markası da Arçelik idi. O zamanlar vardı ama şu anda yok sanırım.

Bende eski masaüstü bilgisayarımıza o CD’yi takıp XP’den Vista’ya yükseltme hayalleriyle bekliyordum ama yukarıda dedim ya işte sadece o cihazda diye; masaüstü sizlere ömür olmuş oldu 🙂 Bunu yanlış hatırlamıyorsam 2008-2009’da falan yapmıştım.

O zamanlar Windows 7 daha yen yeni çıkmıştı. Ama bende Vista lisansı vardı ve sadece Arçelik laptopta çalışıyormuş çocukluk işte harcadık bilgisayarımızı 🙂

Windows 7

Not: görsel bana ait değildir.

Görünüş itibariyle bu işletim sistemini az da olsa tanıyorsunuzdur. Oyun oynamak bakımından hala tercih edilen 7, aile fertlerinde en popüler ve en iyi işletim sistemi olarak görünmektedir. Her ne kadar Windows 10 olsa da herkeste; baktığınızda 7 kullanımı da yüksektir.

 

Genellikle ikisi de olsa kullanırım diyebilirim ben.

 

Windows 10 Hakkında

 

 

İlk kez 2015 temmuz ayında ortaya çıkan Windows 10, 7’ye benzerliği sayesinde gönüllerde taht kurdu. Başlatma ekranı ile beraberinde daha modern bir tasarımla gelen işletim sistemi orijinal Windows 7 ve Windows 8 lisansı olanlar için ücretsiz yüklenebilir.

Crackli kullananlar yararlanamaz. Ancak zaten 7 lisansı artık çok ucuz alıp aktive edip 10’a geçebilirsiniz.

Oyun oynarken 7 önermiyorum yukarıda her ne kadar fark etmez dediysem de; yeni nesil oyunlar artık en az 7 ve üzeri istese bile; daha iyi işlevle oynamak için 10 kurmak mantıklı.

Sistemin daha entegre, oyunların daha iyi çalışmasını sağlar diyebilirim.

Windows 7 vs Windows 10

  • Çıkış yılları: 2009 / 2015
  • Sürümleri: 32 Bit / 64 Bit

Lisans fiyatları: 100 TL / 1500 TL civarı sürümden sürümüne fark gösterir.

Hız bakımından 7 ile 10 arasında kaldım diyebilirim ama SSD olduktan sonra fark etmeyecektir o kadar.

Yeni nesil oyunlarda bakacağınız zaman 10 kullanmak daha iyi olacaktır sizin için ama fps farkı olacağından değil driver ve yazılım güncellemeleri bakımından daha avantajlı işletim sistemi olacağından 10 tercih edilebilir.

Böyle tabiri caizse canavar bir sistem dizerseniz 7 hepsini görmeyecektir. 10 o yüzden kullanılmalı. Görse bile eksik görebilir ya da verimliliği azalabilir.

 

Bu yazımızda az çok iki işletim sistemini karşılaştırmayı denedim. Umarım faydalı olmuştur, bir sonraki yazımız da görüşmek üzere hoşça kalın.

 

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz