Merhaba okuyucularım, bugün sizlere WannaCRY diğer adıyla WanaCrypt0r 2.0 kurtulma yolunu anlatacağım. Eğer WanaCry’ın ne olduğunu bilmiyorsanız diğer haberimizin linkini bırakıyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

 

WanaCrypt0r 2.0 Virüs’ü Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

 

Wannacry, bildiğiniz üzerine fidye yazılımı olarak geçiyor. Dünyada milyonlarca bilgisayarı esir almış durumda. Fidye yazılımına dan etkilenen bilgisayarlarda normal şartlarda seçeneklerimiz oldukça kısıtlı. Verilerinizi kurtarmak için dolandırıcılara ödemede bulunmanız veya verilerinizi kaybetmeyi kabul etmeniz gerekiyor. Tabi güvenlik şirketleri çalışmaya başladı. İlk olarak çalışması devam eden WanaKiwi adlı yazılım dünya çapındaki saldırıdan ilk kurtuluşunuz olabilir. Bu yeni yazılım çok özel kitlelere sunuluyor. Windows XP’den Windows 7’ye  işletim sistemlerinde ve henüz kapatılıp-açılmayan bilgisayarlara sunuluyor. Eğer bilgisayarınız WannaCry bulaştıktan sonra kapatılıp-açıldıysa şansınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Ancak uyku moduna veya hazırda beklettiyseniz bir şansınız var demektir ve denemenizi tavsiye ederiz. Bu yeni yazılım bizim tarafınızdan denenmedi ancak denemek isteyen varsa aşağı uygulama yöntemlerini bırakıyorum.

Windows 7’de alışan WiniKiwi’yi Fransız araştırmacı Benjamin Delpy’nin hazırladığı bu yazılım, bilgisayar belleğindeki asıl sayıları artıyor(bu sayılar, şifreleme bloklarını oluşturmakta kullanılıyor). Böylece kurtulma şansınız oluyor. Ancak bilgisayarınız kapatılıp-açıldıysa bu asıl sayıları kaybetmiş olabilirsiniz. Yeniden başlatmadıysanız, WanaKiwi ile anahtarları kurtarıp şifrelenen dosyaları çözebilirsiniz. Araç, geliştiricinin iddiasına göre zararlının gelecekte diğer dosyaları şifrelemesini de engelliyor

Bir de WannaKey adlı benzer bir program daha var. Windows XP’de çalışan bu program Quarks Lab araştırmacısı Adrien Gulet tarafından hazırlandı. Bu programn RSA anahtarını kurtarıyor ve bilgisayarınızın belleğine bakarak bir şifre çözme kodu üretiyor. Bu kod ise bilgisayarınız kapatılıp-açılına kadar bellekte bekliyor. Böylece kısa süreliğine bilgileriniz korunuyor.

Bir haberimizin daha sonuna geldik. Bir daha ki haberimizde görüşmek üzere hoşca kalın. İyi günler dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz