WanaCrypt0r 2.0 yada Wcry, virüsü dün sabah saatlerinde İngiltere’deki sağlık sisteminden başlatılan, sonradan ise ülkemizinde aralarında bulunduğu 74 ülkeyi vurmuş durumda.

Dün sabah saat 9 civarında başlayan ilk saldırı saatler içerisinde 74 ülkeden 57.000 bilgisayarı esir almış durumda. Büyük şirketlerin kritik dosyalarını kilitleyen bu virüs firmalardan Bitcoin aracılığıyla çok büyük miktarda fidye istiyor.

The New York Times‘taki yazıya göre  saldırının ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından bulunan bir sistem açığını kullandığı söyleniyor.

Nasıl Çalışıyor?

Bu tip yazılımlar genelde herhangi bir linkten gizlice sisteme sızdıktan sonra sessiz sedasız bütün verileri şifreliyor. Daha sonra şifre anahtarını başka bir sunucuya kaydedip ekrana uyarı veriyor. Bu uyarıda Bitcoin aracılığıyla fidyeler istenip eğer fidye ödenmezse verilerin silineceği yok edileceği veya şifrenin direk silineceği ve verilere ulaşılamayacağı söyleniyor.

Konuyla alakalı BTK başkanı Dr. Ömer Fatih SAYAN‘da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmal etmeyin” açıklamasını yaptı. Aynı zamanda USOM’unda önlem alma operasyonlarına devam ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz