Türk Telekom Wi-Fi 6 denemesi yaptı

Türk Telekom, Intel'le ortaklaşa test gerçekleştiren ilk operatör firması oldu

0

Türk Telekom, Wi-Fi 6 teknolojisini deneyen ilk operatör oldu. 5G deneyimini kablosuz olarak yaşatmayı amaçlayan Türk Telekom, yeni teknolojiyi destekleyen modemler daha hızlı kablosuz internet erişiminin yanı sıra, daha düşük güç tüketimini de sağlıyor. Bu da akıllı telefon, tablet ve laptopların daha uzun pil ömrüne sahip olmasına olanak sağlıyor.

Bildiğiniz gibi Wi-Fi bağlantısı ve hücresel veri tüketimi ekstra pil tüketirler. Bu konuda Wi-Fi 6 ve 5G bir nebze de olsa iyileştirme sunmayı amaçlıyor.

Türk Telekom Wi-Fi 6 teknolojisini deneyen ilk operatör oldu

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç:” Türk Telekom olarak Intel ile yeni kablosuz iletişim standardı Wi-Fi 6 teknolojisini Türkiye’de ilk kez denediklerini açıkladı. Kıraç, “Wi-Fi 6’lı modemlerin, akıllı telefon ve taşınabilir bilgisayarların yaygınlaşması ve kablosuz ağ performansının artmasıyla, iş, eğlence, güvenlik, akıllı ev konseptli her türlü uygulama yüksek kapasiteli kablosuz ağlar üzerinden kullanılabilecek. Türk Telekom bu yöndeki ilk ve en önemli adımı atarak teknoloji ve inovasyondaki liderliğini bir kez daha gösterirken, müşterilerini de yeni teknolojilerle tanıştırmanın gururunu yaşayacak” dedi.

Wi-Fi 6’nın oyunculara da hitap ettiğini belirten şirket, yüksek hızda veri yükleme ve indirime işlemleri sayesinde oyunlarda yaşanan gecikme sorununu ortadan kalkacağı da vurgulandı.

Bu testlerde Intel’in Wi-Fi 6 Gig+ çözümlerinden WAV600 (AX3000) yonga seti olan Wi-Fi 6 modemler ile, Intel Wi-Fi 6 AX200(Gig4) modülü kullanılan bilgisayarlar arasındaki bağlantı performansının ölçüldüğünü belirtelim.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz