Slack, Salesforce tarafında 27.7 milyar dolara satın alınıyor!

0
Slack

CRM platformu Salesforce Slack’i 27.7 milyara dolara satın alıyor. Geçtiğimiz hafta çıkan bir haber üzerine Slack’in hisse değerleri artış göstermişti.

Salesforce Kurucu Ortağı ve CEO’su Marc Benioff satın alma işlemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada Salesforce ve Slack kurumsal yazılımın geleceğinde etkin olacağını ve dijital ve uzaktan çalışma konusundaki iş şekillerinde de belirli olacağı yönünde ifadelere yer verdi.

Slack CEO’su Stewart Butterfield yaptığı açıklamada Salesforce ile ortak bir vizyonu paylaştıklarından bahsetmiş. Daha az karmaşıklık, daha esneklik sonucu daha fazla uyum vizyonunu paylaştıklarından bahsediyor.

Slack 2020 yılında gerçekleştirdiği halka arz ile bir miktar değer kaybetmişti. İkinci çeyrek dönemde yaklaşık 150 milyon dolar net zarar açıklamıltı. Ancak satın alım haberleri sonrası bir miktar yukarı hareketlilik gözlendi.

Google Finans ve Yahoo Finans verilerine göre Slack değeri 25 milyar dolar seviyesinde. Satın alımın açıklanması sonrası Slack değerlemesi %48 oranında artış gösterdi.

Yeni anlaşmadan sonra Salesforce rekabet içinde olduğu Microsoft’un Teams uygulamasına karşı eli daha güçlü bir hale geldi. Son dönemde Teams, Microsoft’un öncelikleri arasında yer alıyor.

Slack farklı olarak diğer kurumsal yazılımlar ile entegre olabiliyor. Bu sayede birçok fonksiyonu tek bir noktadan yönetebiliyorsunuz. Salesforce 2016 yılında 750 milyon dolara Quip uygulamasını satın almıştı. Quip dökümanları sosyal olarak paylaşma imkanı sunuyor. Birden çok kullanıcının aynı belge veya tablo üzerinde işlem yapabilmeleri olarak özetleyebiliriz fonksiyonunu. Bu uygulama ile Slack eşleştirildiğinde firmanın dahili çözümü Chatter’dan daha iyi bir deneyim sunulabilir.

2013 yılında kurulan Slack uygulamasının temelleri 2009 yılına dayanıyor. Glitch adlı çok oyunculu çevrimiçi bir oyun firması başarısız olduğunda yeni bir oluşum için dahili mesajlaşma uygulaması geliştirildi ve Slack’in temelleri atılmış oldu.

Slack kurulduğu günden bu yana sadece Microsoft değil, Cisco, Facebook, Google, Asana ve Monday.com gibi rakiplerle bağımsız olarak rekabet etti. Halka arz gerçekleştirdiğinde 7 milyar dolar kazanım elde etti.

Bundan sonraki süreçte Slack bizlere neler sunacak? Daha iyiye mi yoksa daha kötüye mi gidecek? Bunu bize en iyi zaman gösterecek.

İçeriklerden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz