Sıfırdan Windows Yükleme Rehberi!

0
Windows Kurulum Rehberi

2019 yılına da girmemizle beraber sizlere nasıl sıfırdan Windows 10 yükleyebilirsiniz. Onu anlatacağım. Bende yaşanan değişimlerden sonra yüklemeyi unutmuş, bilgisayarı işletim sistemsiz bırakmıştım bir hafta. 🙂

Nasıl Windows Kurulur?

Bu anlatım; 7, 8, 8.1 ve 10 içinde geçerli olmaktadır. Biz size 10 üzerinden anlatacağız.

Birkaç şeye ihtiyacımız olacak öncelikle. Bir adet boş DVD veya USB bellek USB için (en az 8 GB dahili depolamalı bir USB gereklidir.)

Not: Fat32 Türündeki Disklere 4 GB ve üzerinde bir dosya yazma işlemi yapılamamaktadır. (Tek dosya 4096 MB üzeri olacağından) bundan dolayı ek bir yazılım gerekecek.

Öncelikle Microsoft’un resmi sitesine giderek Windows’u indirmeye başlayalım. (Bende bir yedeğini tutmak için indiriyor olacağım bu yazıyı yazarken)

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

Sıfırdan kurulum yerine güncelleme yapmak için “güncelleştirin” butonu size yardım edecektir. Biz sıfırdan kurmak için indirmeliyiz.

Aşağıdaki Aracı şimdi indirin butonuna basıyoruz. Görsel:

Sıfırdan Windows Kurulum Rehberi

Aracı indirdikten sonra daha doğrusu işletim sistemini kurduktan sonra 30 gün deneme hakkınız vardır. Bu süreçte ürün anahtarınız varsa girmeli, yoksa satın almalısınız. Bu arada internette 35 – 50 TL arası gördüğünüz ürün kodları sadece tek seferlik çalışır. Format atılınca bilgisayarınız yine lisanssız hale gelir. Kalıcı lisanslar 1000 TL civarına satılıyor.

Sizlere Microsoft sitesindeki fiyatları da paylaşayım (bilgisayar toplayıp freedos alanlar için)

  • Home Sürümü: 1299 TL
  • Pro Sürümü: 1899 TL

Bu ücreti öderseniz hesabınızla giriş yapıtğınız sürece sorun yaşamazsınız. Ancak fiyatların yüksek olması işin cabası diyebilirsiniz. Neyse konudan çıkmadan aracı çalıştıralım ve devam edelim.

Karşımıza böyle bir lisans antlaşması gelecek kabul etmeliyiz.

Sıfırndan Windows Kurulum Rehberi

Kabul et dedikten sonra karşınıza iki seçenek gelecek aşağıdaki ISO oluşturma seçeneğini seçin. Ardından konum seçtirecek istediğiniz yere indirin (sabit diske ama)

Ardından indirme işlemi bitene kadar bekleyin. Ardından indirmeniz doğrulanacak. Dosyanız oluştuktan sonra Rufus isimli programı indirmeniz gerekecek. Sebebi ise şu: Not: Fat32 Türündeki Disklere 4 GB ve üzerinde bir dosya yazma işlemi yapılamamaktadır. (Tek dosya 4096 MB üzeri olacağından) bundan dolayı ek bir yazılım gerekecek.

Rufus’u indirdikten sonra ISO dosyanız oluştuğu gibi USB’nizi bilgisayara takın ve unutmayın ki; Rufus belleğinizi sıfırlayarak içine ISO’yu yazacaktır.

Ardından bios’u açarak USB belleğinizi boot kısmından 1. sıraya getirip kaydederek çıkın ve yeniden başladığında kurulum ekranı açılacaktır. Takıldığınız yerleri yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz