Microsoft, uzun süre önce Windows Xp’yi desteklemeyi bırakmıştı. Ancak önemli bir güvenlik problemi oluştuğunda yama çıkarmaya devam ediyordu. Şuanlık bazı kullanıcılar, işletmeler ve devlet kurumları da dahil olmak üzere sayılı kişiler Windows Xp’yi kullanılıyor. Ancak geçen günlerde yayılan WannaCrypt virüsünden Windows Xp de etkilendi. Bunun üzerine boş durmayan Microsoft, güvenlik için güncelleme paylaştı.

WannaCrypt, bir saldırı grubunun Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan (NSA) hırsızlık yapan ve internete sızan siber güvenlik araçları arasında olduğuna inanılıyor. Hedeflerden Windows Xp, Windows 8 ve Windows 2003 de dahil olmak üzere virüs eski sürümlerde çalışıyor. Windows’un eski sürümünü kullanan şirketler, yamaları ve özel destek almak için Microsoft’a ücret ödemeleri gerekiyor. Ancak Microsoft, tüm Windows Xp kurumları için düzeltme amaçlı güncelleme kararı aldı.

Microsoft yaptığı açıklamada “Bugün, dünya çapındaki müşterilerimizin çoğunun ve bağımlı oldukları kritik sistemler, kötü niyetli ‘WannaCrypt’ yazılımının kurbanıydı. Siber saldırılardan etkilenen işletmeler ve bireyler için Microsoft, saldırıyı anladığımızdan emin olduktan sonra gün boyunca çalıştı ve müşterileri korumak için olası tüm önlemleri aldı.” dediler. Yapılan bu açılamadan sonra bir daha açıklama yaptılar. Yapılan ikinci açıklamada “Microsoft, kararının müşteri ekosistemini genel olarak ve akılda kalıcı olarak korumanın ilkesiyle bu durumun değerlendirilmesine dayanılarak yapıldığını” söyledi.

Yapılan bu siber saldırı genel olarak İngiltere’deki hastaneleri hedef aldı. Yapılan hamlelerden sonra hastanede bütün sistemler allak bullak oldu. Bunun üzerine hastaneler, hastalarını geri çevirdi. Hastane’deki doktorlar ve hemşireler bilgisayarda dosyaları şifreleme sistemi ile koruduktan sonra hasta verilerine erişimi engellediler. Böylece yapılan siber saldırıda hasta bilgilerinin internete sızma oranını düşürdüler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz