Microsoft, mobil cihazlarda yaptığı işletim sistemlerinde olumsuz gidişat aldıktan sonra devam etmekten vazgeçti.

Bununla birlikte bilgisayarlar için yaptıkları işletim sistemlerini geliştirmeye daha da önem verdiler. En son kullanılmaya başlanan işletim sistemi olan Windows 10’u geliştirerek ikizi olan Windows 10s’i piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Ancak Windows 10s tüm bilgisayarlarda kullanılmaya başlamayacak.

Bu yaz piyasaya sürülecek olan Windows 10s eğitime yönelik yerlerde düşük maliyetli bilgisayarlarda ve düşük kurulum boyutu olan bilgisayarlarda kullanılacak.

Ayrıca düşük donanımlı bilgisayarlarda çalışabilmesi için hızlandırılmış ve daha hızlı çalışacak şekilde tasarlanmış. Böylece oturum açma hızı en düşük noktalara inecek. Oturum açma işleminde Windows 10 Pro’dan daha hızlı olacak. Tabi ki bu kadarla sınırlı değil. Windows 10s sadece Microsoft Mağazasındaki ürünleri kullanıma açık olarak yapılandırılmış.

 

Windows 10 ve Windows 10s Arasındaki farklar ; 

Olumlu farklar ;

  • Pil Ömrü ;

Üretilen bilgisayara bakıldığında Windows 10 kullanma imkanı olan bilgisayarlar çok sayıda. Ancak sadece kullanmak önemli değil batarya dayanıklığı da önemli. Windows 10 kullanılan bilgisayarlarda 10-20 saat arasında pil ömrü geliyor.

Bu değerleri sağlayan alternatiflerden ChromeOS ve kendine çok güvenen ve ilk sırada yer alan MacOS yer alıyor. Ancak gel gelelim ki bu istatistiklere göre yeni çıkacak olan işletim sistemini Windows 10s’in daha iyi performans göstermesi gerekiyor.

Microsoft , Windows 10 da yaşadıkları sorunları Windows 10s’te yaşatmayacaklarının sözünü verdi. Yapılan açıklamada “‘Surface Laptop’u ” şarj ettikten sonra 14.5 saate varan kullanım sağlanacak. Böylece Pil süresi olarak kendilerine güveniyorlar.

  • Performans Gücü ;

Microsoft , bu aralar yeni ürünlerinde ‘ S ‘ takısını çok kullanıyor. Ancak daha ne anlama geldiğini açıklamış durumda değiller. Eğer cihazlara bakarsak yapılan tahminlerde ‘ hız ‘ anlama geldiği düşünülüyor. Windows 10s hız olarak piyasayı sarsmak istiyor. Yapılan araştırmalarda Windows 10s 15 saniye içinde ön yükleme yapabiliyor.

  • Düşük Maliyet ;

Şuan eğitim amaçlı kullanılan bilgisayarlarda Windows Pro kullanılıyorsa Windows 10s’i ücretsiz kullanabilecekler. Bununla birlikte Microsoft eğitime destek olmak için Office 365’in kullanımını ücretsiz olarak sağlayacak. Diğer bilgisayarlar için ise bu ücret 189$ ( dolar ) olarak belirlendi.

 

Olumsuz farklar ;

  • Arama Motoru ;

Microsoft, yeni işletim sistemi olan Windows 10s’te arama motoru olarak Bing’i kullanacağını açıkladı. Yapılan açıklamada “Sadece Bing’e destek verileceğini ve Google veya diğer arama motorlarına destek verilmeyeceğini ” söylediler.

  • Masaüstü Programları ;

Microsoft’un başarısız Window RT gibi yeni işletim sisteminde masaüstünde yüklemek zorunda olduğunuz programlarını çalıştırmayacak. Bununla birlikte Microsoft mağazasında FireFox, Chrome ve iTunes hiçbir şekilde yer almıyor. Fakat sınırsız oyun ve çok daha fazlası var. Ancak Microsoft’un bu yaptığı doğru mu diye sorarsınız. Evet yaptığı sistem doğru. Çünkü okullarda ve işletmelerde güvenliği sağlamak için böyle bir yola başvurdu. Son olarak Windows 10s kullanmak isterseniz tüm Windows 10s programlarını Microsoft Mağazasından indirebileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz