Microsoft, uygulamalarının güvenliklerine önem veriyor. Kullanıcıları korkusuz kullanabilsinler diye Windows 10’la beraber “Windows Hello ” adında güvenlik uygulamasını sundu. Bu uygulama sayesinde cihazlara yüz veya parmak iziyle giriş yapmanıza yardımcı oluyordu. Bununla sınırlı kalmak istemeyen Microsoft yapacağı yeni hamle ile bir adım daha atmak istiyor. Bakalım bunu becerebilecek mi?

ABD de çıkan bir habere göre Microsoft, gelecek nesil cihazlar için daha gelişmiş yüz tarayıcısı ve iris tanıma patenti almaya başardı. Patent başvurusunda yer alan belgede, sistem göze farklı açılardan ışık gönderiyor ve kamera gözün farklı örneklerini çekiyor ve sonra farklı veri noktalarını meydana getiriyor. Yeni teknoloji bu verileri kullanıyor. Böylece donanımdaki standart okuyucuların aksine gerçek bir göz ile fotoğraflanmış bir göz ayırt ediliyor. Böylece verilerin geçerliliğini doğrulamak ve ek adımlarla güvenlik arttırılmış oluyor.

Bu güvenlik teknolojisi şuan patent aşamasında. Microsoft bu teknoloji ne zaman piyasaya sürecek daha belli değil. Ancak Microsoft farklı bir yol izleyerek lisanslayıp satarsa, tablet ve telefon gibi seri üretimde olan donanımlarda milyonlar kazanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz