Merhaba okuyucularım, bugün sizlere Facebook’un yeni teknolojisini tanıttım. İyi okumalar dileriz.

 

 

Facebook, kullanıcıların duygularını anlamak istiyor. Bunu yapmak için izinsiz olarak kamera açtığı belirtiliyor. Dünyaca ünlü yazılım şirketi CBI Insight‘ın iddiasına göre Mark Zuckerberg, 2015 yılında Facebook için bir patent aldı.

Facebook, ön kamerayı açarak insanların duygularını anlayabilen bir patent aldı. Bu ön kamere sistemi, siz bir içeriğe bakarken aktif hale gelerek duygularınızı algılıyor ve içerik de nasıl tepki vereceğinizi ölçüyorlar. Duygularınıza göre karşınıza içerik çıkartıyorlar. Böylece duygularınızı kısa zaman da değiştirmeyi çabalıyorlar.

Şuan da test aşamasında olan bu uygulamanın, kamerayı açmak için izin alıp almadığı şuanlık bilinmiyor. Ancak verilen bilgilere göre kameralar izinsiz açılarak sizin görüntünüzü alıyor.

Ayrıca selfie çekerek emoji gönderme üzerinde patent aldı. Böylece fotoğraflarınızdan sizin duygunuzu analiz ediyor. Buna göre bir emoji hazırlayarak yüz ifadenizi emoji halini getiriyor.

 

 

Bu özellik üstün bir teknoloji olarak görünüyor. Ancak insanların duygularını anlayabilmek için en hassas anlarını yakalayarak bize sunması kötü bir durum. Kimse bu durumda gözükmek istemez.

Facebook’un böyle bir hareket yapması kullanıcı sayısını arttırmasına değil, daha çok kullanıcı sayısının azalmasına neden olabilir.

Siz de dikkat edin bu konu da. Kimse en hassas anının paylaşılmasını istemez. İzin alınmayarak da yapılması ayrı bir konu. Kullanıcılarının özel hayatına karışmak gibi bir duruma girdiği için Facebook, kullanıcıları ile mahkemelik olabilir.

Bugün de haberimizin sonuna geldik. Hepinizi iyi günler dileriz. Hoşça kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz