Microsoft , geçen yıl eylül ayında yaptığı açıklamada konuşma tanımada %6.3 ile en düşük hata yapma oranına (word error rate , WER) sahip olduğunu açıkladı. Microsoft tan önce %6.9 ile rekor IBM ‘ ye aitti . Bu oranına daha da düşeceğini tahmin ederken Microsoft bir kaç ay sonra yaptığı açıklamada hata oranı %5.9 gibi sayılara indiğini açıkladı . Böylece hata oranını insan ile aynı eş değer oranda olduğunu açıkladı .

Bunun üzerine işin başına geçen IBM rekoru yine ele geçirdi . IBM , yaptığı açıklamada hata oranının %5.5 gibi düşük sayılarda olduğunu açıkladı .Bu orana sadece insanın yaklaşabileceğini belirtti . Bu sözlere bakarsak hata oranının daha da aşağı çekilemeyeceği tahmin ediliyor . IBM ‘ nin bu rekoru ulaşması için Kısa Uzun-Vadeli Hafıza (Long Short-Term Memory, LSTM) ve WaveNet dil gibi üç güçlü akustik modelleri kullanarak rekoru kırdıklarını belirttiler. Hata oranını ölçmek için SWITCHBAROD ve CallHome kitaplığı kullanılarak ölçüldü .

IBM ‘ nin tahminlerine göre insan hata oranın daha da düşük olduğunu anlaşılmış . ” iki insan arasında konuşma hata oranını %5.1 gibi kimsenin erişemediği sayılarda olduğunu belirttiler . Endüstriyel anlamdsa bu sayıya ulaşmak için çabalıyorlar . IBM ile yarış içinde olan endüstrideki diğer şirketlerle aynı hedefi kovalıyorlar .”

Bu yapılan açıklamada IBM ‘ nin %5.1 gibi orana erişmesi için rakiplerine nazaran daha da çok çalışması gerekiyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz