Hackerlar, Bu Seferde Medya Oynatıcılarına Saldırmaya Başladı!

0

İnternet üzerinden korsan film indirilebiliyor. Farklı yollar denendiği için altyazısı daha sonra indiriliyor. Ancak korsan filmciler arasında yaygın olarak kullanılan VLC oynatıcısı bugün ilginç bir güvenlik açığı ile gündeme geldi.

Yapılan araştırmalara göre çok büyük bir açık yakalandı. Check Point Software Technologies adlı program ile üzerinde duruluyor. Yapılan araştırmalara göre; başta VLC olmak üzere Kodi, Popcorn Time ve Stremio medya oynatıcılarında güvenlik açığının olduğunu tespit etti. Bugüne kadar binlerce medya oynatıcıların savunmasız olduğu belirtilmişti. Bu medya oynatıcılarının milyonlarca kullanıcıları var. Tabi sadece bu sadece saydığımız medya oynatıcılarından başka medya oynatıcılarda savunmasız olabilir. Buna dikkat edin.

En son yayınlanan VLC’nin son sürümünün 170 milyondan fazla indirilmesi var. Kodi (XBMC), günde 10 milyondan fazla benzersiz kullanıcı ve her ay yaklaşık 40 milyon benzersiz kullanıcıya ulaşmış durumda. Bu da demek oluyor ki milyonlarca kişi bu açıktan etkilendi. PopcornTime kullanımı için şu anki tahminler mevcut değil, ancak bu sayının milyonlarca olduğunu da varsayabiliriz. Böylece bütün medya oynatıcılar hata vermiş durumda ve milyonlarca kişi bunlardan etkilendi.

Hackerlar, bu sefer daha akıllı saldırı yaptı. Saldırıları altyazı üzerinden gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği saldırırdan sonra cihazın kontrolünü tam olarak ele alıyor. Bu noktadan sonra, hackerlar, ister bilgisayar, ister akıllı bir TV, ister mobil bir aygıt olsun, kurbanının makinesiyle istediği her şeyi yapabilir. Hackerlar, tam kontrolü eline aldıktan sonra cihazınıza fidye yazılımı bile yükleyebilir. Böylece kullanıcıların üzerinden para kazanıyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz