Sanal gerçeklik(VR) diyince akla ilk gelen firmalardan olmasa da Google, bu alanda yatırım yapan firmalar arasında. İlk olarak Oculus firması’nın Rift isimli sanal gerçeklik kaskı ile gündeme gelmişti. Bu süreç içerisinde HTC’den Vive ve Sony’nin Playstation’undan PSVR gibi hamleler geldi. Microsoft’un da Holo Lens isimli ürünü ile artırılmış gerçeklik alanına yönelik bir hamle yapmıştı.

 

 

Kıyaslama yoluyla anlatırsak sanal gerçeklikte gerçek dünya ile bağınız tamamen kopuyor. Tamamıyla sanal ve farklı bir ortamda oluyorsunuz. Artırılmış gerçeklikte ise bulunduğunuz ortam ile oluşturulan sanal ortam arasında bir etkileşim var. Sanal dünya bulunduğunuz ortamda yer alıyormuş gibi gerçeklikten tamamen kopmuş olmuyorsunuz.

İşte Google bu alanda başarılı firmalardan Owlchemy Labs’ı satın aldı. Job Simulator ve Rick & Morty gibi başarılı oyunları olan firma Steam, Playstation, HTC ve Oculus gibi sanal gerçeklik alanındaki firmalara yönelik oyunlar üretiyordu. Anlaşılan firma buna devam edecek. Google’ın ise bu firmayı satın alarak Android ekosisteminde sanal gerçeklik odaklı içerikler üretmeyi mi hedefledi? Yoksa geliştireceği donanımı satabilecek özel içerikler üretmek için mi?

Zaman içerisinde bu sorunun cevabını alacağızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz