Google‘ın ücretsiz olarak sunduğu mail hizmeti Gmail‘de yeni güvenlik önlemleri geliştirmeye devam ediyor. Makine öğrenme sistemini Gmail‘in güvenlik sistemlerine entegre eden Google, bu sayede spam mailleri ve kimlik hırsızlığı gibi işlemler için yanlış adreslere yönlendiren mailleri filtreliyor.

 

 

Google‘ın söylediği verilere göre Gmail‘deki gönderilen iletilerin %50 ile %70 aralığındaki mailler spam mail. Bu nedenle kimlik avı algılama ile güvenli tarama tekniği birbirine entegre edildi. Kimlik analizi yapabilmek için bazı mailleri geçiktiren Google, zaman içerisinde daha hızlı öğrenme işlemini gerçekleştirerek doğruluk seviyesini de maksimumda tutarak platformunu kullanan kullanıcıların güvenlik sorunu yaşamasını önlemeyi amaçlıyor.

Bunun temel nedeni platformun kullanılmaya devam etmesini sağlamak ve böylece sizin paylaşmayı seçtiğiniz verileriniz üzerinden size daha iyi bir deneyim sağlarken, kullanım alışkanlıklarınız doğrultusunda da reklam gösterimi üzerine bir gelir modeli bulunuyor. Buradan yanlış bir anlam çıkmaması için özetleyelim.

 

 

Google verilerinizi siz izin verdikçe kullanır. Aslında izin vermememiz bazı servisleri kullanırken pek mümkün değil. Ancak Google sonuç olarak bir firma. Kimliği belirsiz bir kişinin verilerinizin geçmemesi için bir güvenlik önlemi oluşturması tamamen kendi çıkarına yönelik bir hamle olarak algılanmamalı.

Ayrıca mailde gelen farklı bir site bağlantısına tıklamadan önce de kullanıcıya uyarı verilecek. Kurumsal tarafta ise şirket dışına mail gönderme ya da yanıtlama işlemi sırasında bir uyarı ile şirket verilenin korunması sağlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz