Google’ın yaptığı son açıklama göre Windows‘un XP ve Vista işletim sistemi sürümleri için Aralık 2017’ye kadar temel HTML görünümüne geçeceğini açıklamıştı.

 

 

 

Chrome 53 veya daha önce bir sürümü kullanan kullanıcılardan 8 Şubat tarihine kadar Google Chrome’u güncellemeleri istenecek. Windows XP ve Vista için yayınlanan en son Chrome sürümünün 49 olduğunu da belirtelim.

Google’ın bunu istemesinin sebebi ise blog üzerinden yapılan açıklamaya göre;

  • Eski Chrome sürümlerine destek kesildiğinde kullanmaya devam ettiğinizde Gmail için güvenlik sorunlarına karşı daha savunmasız ve yeni özelliklere erişemeyeceksiniz. Aynı zamanda hata düzeltmelerine de erişemeyeceksiniz.
  • Gmail’i Chrome 53 sürümünde yıl sonuna kadar kullanmaya devam edebileceksiniz. Daha eski sürümlerde ise Aralık 2017’ye kadar temel HTML sürümüne yönlendirilebilirsiniz.

Google’ın yaptığı açıklama daha çok firmaları etkileyecek gibi görünüyor. Zira firmalar yaptıkları yatırımı uzun süre kullanmak isterler. Yeni işletim sistemi, yeni donanımlar gibi içerikler firmalar için bel büken harcamalara yol açabilir. Bu konuda firmalar güncellemeye gitmek durumunda kalacaklar gibi. Güvenlik firmalar için bireysel kullanıcılardan daha çok önem arz eden bir durum.

Google bu açıklamayı yaparken çok sayıda kullanıcının da etkileneceğini belirtmiş.

Destek kesildiğinde de bilgilendirme yapılmayacağını belirtelim. Duyurunun yapılma nedeni olarak Google’ın Windows XP ve Vista için olası güvenlik sorunlarını ön gördüğünü de söylemeden geçmeyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz