Amerika merkezli ve tüm dünyada 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip sosyal medya ve haberleşme uygulaması Facebook bu güne kadar alternatif bir çok sosyal medya ve haberleşme uygulamasını satın aldı.

 

Bunlardan en bilinenleri Instagram ve WhatsApp. Daha sonra gözüne Snapchat‘i kestiren Facebook maalesef bu konuda başarılı olmadı. Hal böyle olunca da elindeki en yüksek kullanıcıya sahip uygulamalara Snapchat benzeri özellikler ekleyerek firmanın kullanıcılarını kapmanın peşine düştü. Daha doğru bir tabirle rekabet etmeye başladı.

Önce Instagram‘a Hikayeler isimli bir mod getirdi. Bu mod, Snapchat‘in Snap olarak adlandırdığı 24 saat içerisinde otomatik olarak silinen resimler paylaşmanızı sağlayan özelliği ile aynı prensipte çalışıyor. Öte yandan Snapchat de bu hamleye Anılarım isimli bir özellikle cevap verdi.

Bu konudaki en son kurban olan program, yaklaşık 20 milyar $ fiyata satın alınan uygulama Whatsapp oldu. Whatsapp‘a geçtiğimiz günlerde 24 saat süreli olarak durumlar paylaşmamıza olanak verildi. Aynı zamanda video desteği de mevcut.

Whatsapp‘ı yıllardır kullanırız ve bu uygulamayı bir sosyalleşme ortamından daha çok haberleşme aracı olarak kullandık bu güne kadar. Artık bir Snapchat klonumuz daha var. Benim şahsi kanaatim Whatsapp‘ın bu şekilde bir özelliğe ihtiyacı yoktu. Görüntülü ve sesli arama özelliği programı işlevsellik anlamında zaten tepeye çıkarmıştı. Görüntülü arama özelliği olmasa da sesli arama özelliği bile gayet yeterliydi. Ancak internet bağlantınız doğrultusunda performansı artıp azalabilir. Düşük bağlantı hızında bile tatmin edici

 

seviyelere oldukça yakın bir şekilde çalışması da program için diğer bir artı.

Ancak anlam veremediğim bir konu var. Whatsapp gibi 1 milyardan fazla kullanıcısı olan bir programda Snapchat‘den kopya çekilmiş bir özelliğe ihtiyacı var mıydı ? Bu sorunun cevabı oldukça net. Kesinlikle hayır.

Facebook satın alamadığı Snapchat‘e bir rakip daha ekledi. Bakalım Whatsapp‘ta bu özellik ne kadar başarılı olacak ?

Son olarak Whatsapp‘a sadece cep telefonu numarası ile kayıt olabildiğimizi hatırlatalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz