Chrome 68 Güncellemesi Çıktı

Google, Inc. tarafından geliştirilen ve yayınlanan ücretsiz internet tarayıcı Google Chrome‘u birçok kullanıcı kullanıyor. Peki ne sıklıkla güncel tutuyoruz?

Google Chrome 68 ile ilgili bir takım bilgileri yazımızda bulabileceksiniz.

Google, şubat ayı içerisinde tüm http bağlantı tabanlı web sitelerine temmuz ayında yeni Chrome sürümüyle Güvenli Değil olarak göstereceğini bildirip sözünü de tuttu.

Adres çubuğunun sol üstünde https:// ve http:// olarak bağlantıları görebilirsiniz.

Bu sitelerde SSL sertifika yoksa güvenli değil ibaresi yer alır ve sol üst köşeye tıklanırsa ilgili sitede girilecek şifre ve kredi kartı gibi hassas bilgilerin girilmemesi yönünde uyarı olacaktır.

Örnek olarak bizim sitemiz, Google.com.tr, Facebook.com.tr ve Shiftdelete.net gibi sitelerde Güvenli yazısı ve yeşil kilit yer alır. Bahsettiğim adreslerde sizde kırmızı kilit https:// üstünde çizgi varsa internet servis sağlayıcınız ile irtibata geçmenizi öneririz.

Daha sonra bu özellik, güvenli olmayan bağlantı üzerinden ve Gizli Mod ile ziyaret edilen tüm http sayfalarında herhangi bir verinin girildiği portallara uygulandı. Yeni değişikliklerle Google, http yapılandırmasına sadık kalmaya devam eden tüm güvensiz web sitelerini adeta güvensiz gösterecek.

Eylül ayında gelmesi beklenen Chrome 69 sürümündeyse https web sayfalarındaki Güvenli etiketi kalkacak. Her ne kadar uygun değil gibi gözükse de şirketin amacında kullanıcıların interneti varsayılan olarak güvenli görmesini sağlamak niyetinde.

Chrome 68 güncellemesini gerçekleştirmek için tarayıcınızın sağ üstteki üç nokta olarak gösterilen menü tuşundan Yardım > Google Chrome Hakkında menüsüne gidebilirsiniz. Ayrıca, son sürümü Google Chrome web sitesiüzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz yeni güncelleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bekliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz