Apple bedava iPhone

Apple, inc. bedava iPhone programını duyurdu. 2020 yılında Covid-19 yüzünden geç çıkartılan modellerden sonra dağıtıma başladı. Hacker’ları ilgilendiren bu programın özel bir amacı var. Normal tüketici modellerinden farklı olarak sunulacak yeni iPhone modelleri, 1 yıl boyunca hacker’larda kalacak.

Apple bedava iPhone modellerini kimler alabilecek?

Tabii bu modeller Apple’ın Güvenlik Araştırma Cihazı (Security Research Device Program – SRD) Programı’na katılan güvenlik uzmanlarına gönderilecek. CHIP Online‘ın aktardığına göre, teknoloji devi, katılımcıların ilk grubuna SRD telefonlarının hemen gönderileceğini bildirdi. Bu program için geliştirilen iPhone’lar standart iPhone’lar gibi davranıyor, ancak güvenlik araştırmacılarına daha fazla erişim sağlıyor, böylece katılımcılar güvenlik açıklarını bulabilmek için ihtiyaç duydukları her türlü aracı çalıştırabiliyor.

İlk etapta temmuz ayında programını duyuran Apple, şu anki süreçte ilk modelleri gönderdikten sonra 12 ay süreyle kullanıma sunacak. Süre sonunda modellerin gönderilmesini talep eden şirket programa devam etmek isteyen katılımcılardan yineleme talebi alacak ve modellerin kullanım süresini uzatma olanağı sunacak.

Buldukları her türlü güvenlik açığını bildirmekle mükellef olan bu grup aynı zamanda şirketin 1 milyon dolar para ödülü verdiği “bug bounty” programına da katılım sağlayabiliyorlar.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz