Turksat 5A

Turksat 5A uzaya fırlatıldı. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca da çalışmaları yapılan bir kısmı yerli olan uydumuz Fransız Airbus D&S firması ile ortaklaşa geliştirilen yerli uydumuz fırlatıldı ve yörüngesine ulaşmak üzere yaklaşık 4 aylık bir yolculuğa başladı. Fırlatma işlemi ABD’de SpaceX firmasına ait Falcon 9 isimli roketle yapıldı. Türkiye saatiyle sabaha karşı 5 sularında fırlatılan uydumuzun test ve yolculuk sürecinin tamamlanmasının ardından 30 yıla kadın bir süreyle hizmet vermesi hedefleniyor.

Turksat 5A yoluna devam ediyor!

Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak olan uydu, 10 kW gücüne sahip olacak. Diğer uydularımıza göre oldukça uzun bir süre hizmet edebilme potansiyeline sahip olan uydumuzla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu“Türksat 5A ile yeni Ku bandını kullanan öncü ülkelerden birisi olacağız” açıklamasında bulundu.

Turksat filosunun en güçlü uydusu olacak 5A’daki elektrikli itki sistemi sayesinde uyduya daha fazla haberleşme sistemi yükleme imkanı bulduklarını ifade eden Bakan, “Fırlatmadan yarım saat sonra Türksat 5A, roketin ikinci katından ayrılacak. Ayrılmadan 35 dakika sonra da ilk sinyali almayı bekliyoruz. Fırlatmanın ardından yaklaşık 4 ay 20 gün sonra uydu, 31 derece doğu boylamındaki yörüngesine ulaşacak. 1 ay sürecek testlerin ardından da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz