TSMC 4nm üretim sürecine başlıyor!

0
TSMC 4nm

Tayvan’da yer alan ve şu sıralar çip krizine neden olan pandemi süreci ile ilgili olmayan kimselerinde haberdar olduğu TSMC (Taiwan Semiconductor Manifacturing Company – Tayvan Yarıiletken Üretim Fabrikası) yeni bir açıklamada bulundu. TSMC 4nm üretim sürecine önümüzdeki çeyrekte başlayacağını duyurdu.

Firma Apple, Qualcomm, MediaTek gibi birçok firmaya üretim gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl 5nm üretim süreci ile en düşük nanometreli yongaları üretmişti. Geçtiğimiz ay IBM 2nm süreç ile üretim yapabildiğini, ancak bu teknolojinin son kullanıma sunulması için henüz birkaç yıl olduğunu açıklamıştı.

TSMC 3nm üretim sürecine 2022’de başlıyor

TSMC planladığından bir çeyrek önce 4nm üretime başlıyor olacak böylelikle. Firma Apple için 2019 yılında iPhone 11 serisinde kullanılan A13 Bionic yonga setini 7nm üretim süreci ile üretti ve mm kare başına yaklaşık 90 milyon transistör yoğunluğuna sahipti. Toplamda 8,5 milyar transistör yer alıyordu. 2020 yılında A14 Bionic ise mm kare başına 134,09 milyon transistör yoğunluğuna ve 11,8 milyar transistöre sahipti. Esas büyük sıçramanın 2022 yılının ikinci yarısında başlayacak 3nm üretim süreci ile olması bekleniyor.

Apple’ın ilk işlemcisi M1 de 5nm üretim süreci ile üretilmişti. Toplamda 16 milyar transistör yer alan işlemci, Apple tarafında Mac cihazlarda Intel yerine kullanılmak üzere atılan ilk adım oldu. Düşük üretim süreci değeri ile iPad Pro’da da kendine yer bulabildi. İlerleyen yıllarda yeni Apple işlemcilerini daha fazla üründe görebiliriz. Henüz resmi olarak açıklanmasa da TSMC’nin M2 işlemcisinin üretimine başladığı biliniyor.

3nm üretim sürecinin 5nm üretim sürecine göre yüzde 15’e kadar daha fazla performansı yüzde 30’a kadar daha az enerji gereksinimi ile sunması bekleniyor.

TSMC yeni fabrikasını 2024’te açıyor! 5nm ile üretime başlıyor

TSMC, Teknoloji Sempozyumu’nda Arizona’daki yeni fabrikasının inşaasına başladığını da duyurdu. 2024 yılında faaliyete geçmesi beklenen fabrikanın 5nm üretim süreci ile üretimi başlayacağı belirtildi. Ayrıca 5G radyo frekansı (RF) ve Wi-Fi 6/6E bileşenleri için 6nm üretim sürecini kullanan N6RF sürecini de tanıttı. Bu çözüm ile 16nm RF teknolojisine göre yüzde 16 oranında bir iyileştirme söz konusu.

İkinci yıldır pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen sempozyumda TSMC, dökümhanenin 5G radyo frekansı (RF) ve WiFi 6/6e bileşenleri için gelişmiş 6nm sürecini kullanan N6RF sürecini tanıttı. Bu çözüm, önceki neslin 16nm RF teknolojisine göre %16 ve daha fazla iyileştirme sağlar.

TSMC’nin pandemi sebebiyle Mayıs ayı ortasındaki sipariş teslim süresi 17 haftaya çıksa da büyümesini ve yatırımını sürdürdüğünü görüyoruz. Mobil işlemcilere yönelik InFO_B çözümünü de duyuran firma “Güçlü bir mobil işlemciyi, gelişmiş performans ve güç verimliliğine sahip ince, kompakt bir pakete entegre etmek ve paket üzerinde DRAM istifleyen mobil cihaz üreticilerini desteklemek için tasarlandı” şeklinde açıkladı.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz