SpaceX insanlı ilk uzay mekiği denemesini bugün gerçekleştiriyor!

0
SpaceX İnsanlı Test Uçuşu

Ellon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi insanlı uzay mekiği uçuş denemesini “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden ABD doğu saati ile 15.22’de gerçekleştirecek.

Nasa Twitter hesabından yaptığı paylaşımla “30 Mayıs Cumartesi günü Crew Dragon misyonunun lansman girişimini planlamaya devam ediyoruz. Hava şartlarında iyileşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor.” ifadesine yer verdi.

Daha önce 25 Mayıs günü gerçekleştirilmesi planlanan uçuş denemesi kötü hava şartları nedeniyle ertelenmişti.

SpaceX mürettebatlı test uçuşu gerçekleştiriyor

Uçuş denemesini 53 yaşındaki Doug Hurley ve 49 yaşındaki Bob Behnken isimli astronotlar gerçekleştirecek. Astronotlar daha önce iki defa uzay uçuşu gerçekleştirdiler. Ancak ilk kez bir arada ticari bir firma için uzay uçuşu gerçekleştirecekler.

Bu girişimin başarılı olması durumunda ABD büyük bir tasarruf sağlayacak. 2011 yılından beri Nasa’nın mürettebatlı uçuş projesini askıya alması nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotların taşınması için Rusya’ya koltuk başına 85 milyon dolar ödüyor. Bu uçuşlar Soyuz uçuş araçlarıyla gerçekleşiyor.

Nasa 3 Milyar Dolardan fazla destekte bulundu

Nasa bu proje için Ellon Musk’ın şirketi SpaceX’e 3 milyar doların üzerinde bir destekte bulundu.

SpaceX, uzay istasyonuna birçok defa malzeme taşımak için seferler düzenledi. Bugün gerçekleştirilecek yolculuk ise “SpaceX Demo-2” ismiyle gerçekleşiyor. Bu yolculuk ile alçak yörüngeye içinde mürettebat olan bir uzay mekiği ilk defa ulaştırılması denenmiş olacak.

Patlayan prototip farklı bir sistem kullanıyor

SpaceX şirketinin Starship roketinin dördüncü prototipi Teksas’taki tesislerde yapılan testlerde patlamıştı. Bu patlamanın SN4 modeline ait olduğu belirtildi. Bugün testi gerçekleşecek Crew Dragon ve Falcon 9 roketinin patlayan prototipten farklı bir sistem kullandığı belirtildi. Bu test prototipi daha önce uyduları pek çok kez başarıyla fırlatmıştı.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz