LED, OLED, LCD Farkları? Hangisi Tercih Edilmeli?

0
LED, OLED, LCD Farkları

Teknoloji geliştikçe televizyon modelleri de farklı özellikler, farklı tasarımlar kazanır. En iyi televizyon modelini satın almak isteyen kullanıcı; onlarca özellik, yüzlerce televizyon arasından seçim yapmakta zorlanabilir. Televizyon satın alırken karşınıza en çok çıkan özelliklerden biri ekran özellikleridir. Özellikle LED, OLED veya LCD olarak adlandırılan televizyonlarda bu teknolojik isimlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Sizin için en iyi televizyon seçeneğini belirlemek istiyorsanız bu teknolojilerin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

LED TV Ne Anlama Gelir?

LED televizyonlar, ışık kaynağı olarak LED teknolojisini kullanır. Arka aydınlatma aracı olarak kullanılan bu teknolojide ekranda oluşan her piksel için LED’ler aracılığıyla ışık gönderilir. Bu tür televizyonların kullanıcılara sağladığı en büyük avantaj, siyah bölgeler için özel olarak aydınlatma sunmasıdır. Daha yüksek kontrast oranı sağlayan LED TV modelleri, ekrandaki görüntülerin daha canlı, net ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Önceleri LED TV modelleri yalnızca kenardan aydınlatmalı olarak üretilirken, günümüzde arka panelin tamamı LED ışıklarla kaplanır. Böylece görüntülerin daha doygun, daha dolu dolu olması sağlanır. Televizyon markaları son teknoloji görüntü kalitesi ve LED aydınlatma ışıklarıyla yüksek görüntü kalitesi sağlar.

LCD TV Ne Anlama Gelir?

LCD TV modelleri, LED TV’lere göre daha eski bir teknolojiye sahip. Aslında LED, OLED gibi tüm teknolojiler LCD TV’den doğmuştur. Bu ürünlerde çoğunlukla ışık kaynakları değişiklik gösterir. LCD TV’nin ışık kaynağı geleneksel CCFL’dir. Bu tür teknolojiye sahip olan ürünler, sıvı kristal moleküllerine bağlı şekilde bir çalışma performansı gösterir. Moleküller, elektrik enerjisiyle devreye girer ve ışık geçişlerini buna bağlı olarak ayarlar.

İnce oluşlarıyla da öne çıkan LCD TV modelleri, yüksek çözünürlükte görüntü sunduklarından izleme keyfini artırır. Özellikle yakından ve uzaktan bakıldığında görüntüde fark yaratmayan bu ürünler, her ortamda aynı sonucu vermeyi hedefler. Bu tür televizyonların tek olumsuz yanı ise çok hızlı görüntüler ve süratli sahne geçişleri olduğunda ekranda bulanıklık oluşturabilmeleri. Bu da televizyon izlerken çeşitli problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir.

OLED TV Ne Anlama Gelir?

LED TV teknolojisinin en yeni versiyonlarından biri, OLED TV modelleri. Organik LED TV olarak adlandırılabilen bu teknoloji, belli başlı elektronik markalar tarafından kullanılır. Diğer teknolojilere göre daha iyi görüntü kalitesi sunabilen bu ürünler, daha düşük güç tüketmeleriyle de dikkat çeker. Bu da hem sizin elektrik faturalarınıza hem de doğaya olumlu bir şekilde yansır.

Diğer teknolojilere sahip televizyonlara göre daha pahalı olabilen OLED TV’ler, standart arka ışıklı LED ve LCD TV’lere göre bin kat daha hızlı bir görüntü geçişi sağlar. Bulanıklık riskini çok aza düşüren OLED teknolojisi, çok daha detaylı görüntülerle içeriklerinizi izleyebilmenize olanak tanır. Siyahları tam siyah, beyazları da tam beyaz gösteren OLED’ler; daha fazla renk çeşitliliğiyle görüntülerdeki farklılıkları daha net algılamanıza yardımcı olur.

Hangi Teknoloji Tercih Edilmeli?

Birçok farklı teknoloji üretildiğinden alıcılar çoğunlukla hangi teknolojiyi tercih etmesi gerektiğini bilemeyebilir. Bu aşamada öncelikle mevcut bütçenin hesaplanması ve bütçeye göre seçeneklerin belirlenmesi gerekir.

Eğer eviniz için bir televizyon satın alacaksanız ve uzun ömürlü kullanmayı düşünüyorsanız LED ve OLED gibi daha iyi teknolojileri tercih edebilirsiniz. İş yeriniz veya diğer yaşam alanlarınız için bir televizyon alacaksanız ve çok yüksek bir performans ve görüntü kalitesi beklemiyorsanız LCD TV modellerini tercih edebilirsiniz. Teknolojiler arasında çeşitli farklılıklar olsa da ek özelliklerle eksiklikler giderilerek daha net görüntüler elde edilebilmektedir.

Siz de aradığınız televizyonu ÇiçekSepeti üzerinden inceleyebilir ve kampanyalarla yeni televizyonunuza kolayca sahip olabilirsiniz.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz