Kimyasal Bağlı Polietilen Köpüklerin Kullanım Alanları

0
Kimyasal Köpük

Türkiye’de ve Avrupa’da en son teknoloji Polietilen köpük üretim tesislerine sahip olan DurFoam; otomotiv, yapı endüstrisi, ambalaj ve beyaz eşya sektörlerinde yalıtım konusunda yaşanan sorunlara çözüm üretmektedir.

Elektron Demeti yöntemi ile chemically cross linked polyethylene foam ve physically cross linked polyethylene foam alanında dünyadaki sayılı tesislere sahiptir. Alanlarındaki uzmanlıkları, müşterilerine karşı sahip oldukları yüksek sorumluluk bilinci ile üretim konusunda oldukça yetkindirler. Üretimi şekillendirilerek kullanım alanı çok farklı sektörlere uyarlanabilmektedir.

Kimyasal Çapraz Bağlı Polietilen Köpük

Üretimi sırasında içerisine katılan kimyasallar ve çapraz bağlayıcılar sayesinde ekstrüze edilerek fırınlama işleminin sonucunda genleşmesi sağlanan Polietilen köpük yalıtım malzemedir.

Çapraz bağlı yapısı olması sayesinde oldukça yüksek fiziksel ve mekanik özelliklere sahiptir. Physically cross linked polyethylene foam ürününe göre hücre yapısı daha büyük, yüzeyi daha pürüzlüdür. Ses, ısı, nem yalıtımı gibi pek çok alanda kullanılır. Farklı sektörler için belirlenen şekillerde üretilebilmektedir.

Kimyasal Çapraz Bağlı Polietilen Köpük Başlıca Özellikleri

Çeşitli üretim aşamalarından geçerek üretime sunulan ürünler bazı özelliklere sahiptir. Bunların en temeli olarak kapalı hücre yapısına sahip olması, yüksek ısı yalıtımı, çevre dostu olması, darbe sonrası çökme yapmaması ve mantarlardan uzak olduğu için kokusuz olması sayılabilir.

Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpük

Yüksek ve modern teknoloji ile üretilen, mekanik özellikleri ağır basan bir ürün türüdür. Ürün, üretimi sırasında içine eklenen katkılar ve bağlayıcılar sayesinde ekstrüze edilerek Elektron Demeti işlemine maruz bırakılır.

Elektron Demeti işlemi son bulduktan sonra fırınlama işlemi ile ısı sonucunda genleşmesi sağlanan ürünün fiziksel özellikleri artış gösterir. En son derecede kapalı hücre yapısı ve pürüzsüz yüzeye sahip bir malzeme bu şekilde elde edilir. Farklı sektörlerde kullanıma uygun olarak da kesilmiş plaka, rulo, boru, ekstra lamineli veya laminesiz olarak şekillendirilerek satışa çıkar.

Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpüğün Başlıca Özellikleri

Çeşitli aşamalardan geçirilerek üretilen yalıtım malzemeleri herkesin ihtiyaçlarına uygun bazı özelliklere sahiptir. Bunların bazıları şunlardır;

  • Son derece muntazam hücre yapısına sahiptir.
  • Su geçirmez
  • Ses ve ısı yalıtımı kapasitesine sahiptir
  • Çevre dostudur, kimyasal içermez.
  • Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması standartlarına uyumludur.
  • Mantarlardan arındırılmış olduğu için kokusuzdur.
  • İç dokusu tamamen sterildir.

Son teknoloji ve modern yöntemler ile üretilen bu ürünler çok farklı sektörlere uyum sağlayacak şekilde üretilmektedir.

Kimyasal ve Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpüğün Kullanıldığı Sektörler

Çevre dostu ısı ve ses yalıtım malzemeleri üretim aşamaları sonucunda farklı şekillerde üretilerek çeşitli sektörlere uyarlanabilmektedir. Kimyasal ve Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpük bazı sektörlerde sık sık kullanılır. Bunların en önemlileri; otomotiv sektörü, yapı endüstrisi, beyaz eşya ve elektronik, polietilen bant, ambalaj endüstrisi, ayakkabı ve çanta, spor ev eğlence sektörleri olarak gösterilir.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz