Jeff Bezos dünyanın en zengin astronotu oldu!

0
Jeff Bezos Dünyanın En Zengin Astronotu

Amazon ve Blue Origin şirketlerinin kurucusu, 200 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos çocukluk hayalini gerçekleştirdi. Bezos uzaya çıkma hayalini, uzay konusunda araştırma ve çalışmalar yapan, sahibi olduğu, Blue Origin şirketinin roketi ile gerçekleştirdi. Pilotsuz olarak gerçekleştirilen seyahat sorunsuz bir şekilde sonuçlandırıldı.

Jeff Bezos’a seyahatte kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki eski pilot Wally Funk ve 18 yaşındaki öğrenci Oliver Daemen eşlik etti. Seyahatta kullanılan New Shepard isimli araç uzay turizmi için geliştirildi. Toplam yolculuk 10 dakika 10 saniye sürdü.

Uzay yolculuğu biletleri ne kadar olacak?

Benzer bir yolculuğu Virgin Group kurucusu milyarder Brenson, 9 gün önce Virgin Galactic uzay uçağı ile gerçekleştirmişti. Virgin Galactic bilet fiyatı olarak koltuk başına 250 bin dolar ödeneceği açıkladı. Blue Origin şirketinin New Shepard aracı ile yapılacak yolculukların ücreti ise henüz açıklanmadı.

Jeff Bezos geçtiğimiz yıl Blue Origin ile daha fazla ilgilenebilmek için Amazon’daki CEO’luk görevinden ayrılmıştı. Ayrıca Bezos’u SpaceX uzay şirketinin kurucusu Elon Musk da Twitter üzerinden tebrik etti.

Bezos’a eşlik eden isimlerin hikayesi

Soldan sağa doğru Mark Bezos – Jeff Bezos – Oliver Daemen – Wally Funk

Seyahatta Bezos’a eşlik eden Wally Funk uzaya çıkan en yaşlı insan oldu. Funk 1960’lı yıllarda uzaya gönderilecek kadın astronotlar programında yer almıştı. Ancak program sonuçlandırılmamış ve Funk uzaya gidememişti. Oliver Daemen ise uzaya çıkan en genç insan oldu. Daemen’ın uzaya çıkış macerasının arkasındaki hikaye ise şöyle. Blue Origin şirketi Bezos ile yapılacak ilk seyahatta yer alan boş koltuk açık arttırmada 28 milyon dolara satıldı. Ancak koltuğu satın alan ve ismi açıklanmayan kişi “planmadaki çakışmalar” nedeniyle yolculuğa çıkamayacağını belirtmiş. Daemen’ın babası Capital Partner CEO’su Joes Daemen ikinci yolculuk için hak kazanmıştı. Bu yolculukta uygunluk olduğundan Joes Daemen de hakkını fizik okuyan oğlu Oliver Daemen’a devretti.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz