Ev Tipi Rüzgâr Türbini Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Rüzgar Türbini

İnsanların evlerinde hem ekonomik hem de çevre dostu elektrik üretmek için başvurdukları ilk tercihleri arasında ev tipi rüzgâr türbini gelir. Kısaca evlerin elektrik enerjisini üretmek amacıyla kurulur. İnsanlar geçmişten günümüze rüzgârı enerji haline getirmişlerdir.
Elektrik üretmenin ekonomik diğer bir yolu ise güneş panelleridir. Güneşten alınan enerji güneş panelleri sayesinde güneş enerjisi elektrik enerjisine dönüşür. Çevreye zarar vermez.

Ev Tipi Rüzgâr Türbini Nedir?

Ev tipi rüzgâr türbini ilk olarak Danimarka da kullanılmıştır. Konutlarda kullanılan rüzgâr türbini kullanımı oldukça pratiktir. Çevre dostu bir enerji yöntemidir. Ev tipi rüzgâr türbini kinetik enerjiyi mekanik enerjiye çevirir.
Mekanik enerjiyi de enerjisine çevirmesine sebep olur. Rüzgâr enerjisini elektriğe çeviren sisteme ise solar inverter denir. Ev tipi rüzgâr türbini şebekeye bağlı veya şebekeden bağımsız kullanılır. Özetleyecek olursak rüzgârdan aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çevirir.

Ev Tipi Rüzgâr Türbini Fiyatı Ne Kadar?

Ev tipi rüzgâr türbininin fiyatı ürettiği enerjiye yani watt’ ına bağlı olarak değişkenlik gösterir. En küçük enerji üreten rüzgâr türbini 1500 TL den başlıyor. Tabi ki istenilen özelliklere göre fiyatı değişir. Ayrıca devlet bu enerji tipini destekliyor. Bankalar ise düşük faizli kredi vererek insanlara ev tipi rüzgâr türbini kurmak için yardımcı oluyor.

Ev Tipi Rüzgâr Türbini Ne Kadar Enerji Üretir?

Ev tipi rüzgâr türbini, rüzgâr potansiyeli fazla olan bölgelerde ev için elektrik enerjisi üretimi amacıyla kurulur. Üretim gücü 6 kW’a kadar olan mini rüzgâr türbinleridir.

Ev Tipi Rüzgâr Türbininin Faydaları

Ev tipi rüzgâr türbinin hem insan için ekonomiye veya çevreye birçok faydası vardır.

Bunları yazacak olursak;

  • Öncelikle en önemli özelliğinden bir tanesi doğa dostu olmasıdır. Kömürden veya başka maddeden üretilen enerji gibi çevreye kötü koku, zarar vermez.
  • Yenilenebilen enerjilerin başında gelir.
  • Çevreye zarar vermeden rüzgârı elektrik enerjisine çevirir.

Ev Tipi Rüzgâr Türbini Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev tipi rüzgâr türbini seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında rotor çapı geliyor. Bunun nedeni ise çok küçük rotor çaplarında yüksek güç üretimi beklentisi oluşur. Fakat bu durum ev tipi rüzgâr türbinlerinde istenilen güç üretimini sağlamıyor.

  • Rüzgâr hızı; ev tipi rüzgâr türbininin amacı ihtiyacımızı karşılayacak elektrik üretimini sağladığı için bulunduğumuz bölgede gerekli rüzgâr hızını bulamazsak ev tipi rüzgâr türbininden fayda sağlayamayız.
  • Gürültü; ev tipi rüzgâr türbininden elektrik üretimi sırasında oluşan rahatsızlık verecek gürültüyü önlemek için daha sessiz çalışan bir sistem tercih edilmelidir.
  • Fren sistemi; ev tipi rüzgâr türbininden fazladan elektrik üretiminden kaynaklı oluşabilecek sıkıntıların önüne geçebilmek için ev tipi rüzgâr türbininin durdurulmasını sağlayan fren sisteminin bulunması gerekiyor. Çünkü ev tipi rüzgâr türbinine manüel olarak müdahale edebilmek için bu fren sistemi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz