7/24 para tansfer sistemi FAST kullanıma sunuldu!

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan çalışmalar sonuçlandı. FAST sistemi kullanıma sunuldu. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), ile birlikte EFT işlemleri 24 saate çıkartıldı. Pilot uygulama kapsamında QNB Finansbank A.Ş. , Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş. gibi en çok tercih edilen bankalarca pilot uygulamaya geçildi. Toplamda 11 mevduat bankası faaliyete geçti.

Yapılan açıklamanın ardından azami 1000 TL’ye kadar işlem yapılabilecek. Ancak pek çok müşteri 50 TL limit sunulduğunu söylüyor. Finansbank ve Yapı Kredi’den sistemi test ettiğimizde bizlere de 50 TL limit sağladı ancak paramız anında karşı bankaya geçti. Bankalarla iletişime geçtiğimizde net bir tarih olmadığını zamanla limitlerin yüksetileceğini söylediler.

Artık kullanıcılar IBAN bilgisini bilmeye gerek kalmadan karşı tarafın paylaşacağı (önceden kişileştirilen), cep telefonu, e-posta, T.C. Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası (tüzel kişiler için), yabancı vatandaşlar içinse pasaport numarası tanımlanabiliyor. Ardından karşı taraf kolay adres girince karşısına bilgileriniz şifreli olarak çıkıyor. Örneğin: CE******** EM******* KO********* TR54************000******99 gibi.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz