Adres Kodu Nedir? Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

0
Adres Kodu
Google News Abone Ol

Türkiye’de özellikle kargo konusunda sorunlara neden olan adres sisteminde köklü bir değişikliğe gidiliyor. Adres kodu düzenlemesi ile birlikte açık adres paylaşırken mahalle, sokak adı, bina numarası gibi bilgileri paylaşmak yerine 9 haneli bir kod paylaşmak yeterli olacak.

Test aşamasında olan adres koduna süreç içerisinde özel kargo şirketleri de dahil edilecek. Bu sayede açık adresimizi her yerde paylaşmaktan kurtulmuş olacağız. Sistemden aldığımız kod sabit olarak kalacak. Adres güncellemesi yaptığımızda da aynı kodu kullanabileceğiz. Sistemde adres kodu karşılığında yer alan adresimizi güncelleyebileceğimiz için artık bir gönderim kurumuna kayıt olduktan sonra tekrar güncelleme işlemleri ile uğraşmaktan da kurtulmuş olacağız.

Adres Kodu Nasıl Alınır?

Kodlara e-devlet sistemi üzerinden erişilebilecek. Sistem üzerinden adres kodunuzu öğrendikten sonra NVİ(Nufus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) sistemi üzerinden TC Kimlik numaranız ve doğrulama adımlarını gerçekleştirdiğiniz cep telefonunuza adres kodu gelecektir. Sistem şu anda test aşamasında olduğu için erişime açılmış durumda değil. Ancak DASK üzerinden temin sağlayabiliyorsunuz.

Dask Adres Kodu

Deprem poliçelerinde 1 Mart 2013 tarihinden itibaren kullanılan adres kodunu https://adreskodu.dask.gov.tr/ adresi üzerinden alabilirsiniz. Açık adres bilgilerinizi hatasız bir şekilde girmemiz önemlidir. Yakında e-devlet üzerinden de alınabilir olacak adres kodu sayesinde birçok işlemde adres güncelleme sorununda da kurtulmuş olacağız. Online olarak bu işlemleri çok kısa sürelerde gerçekleştirebileceğiz. Ancak bu sistemden alınan kodun 10 haneli olduğunu belirtelim.

e-devlet sistemi üzerinde aktif olacak sistem ile entegrasyon sağlanıp sağlanmayacağını konusunda bir bilgi mevcut değil.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz