ABD Pfizer ve Biontech aşısına acil kullanım izni verdi!

0
Biontech ve Pfizer Aşısı ABD onayı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafında Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısına acil kullanım izni verildi. Bu onay sonrası ilk sevkiyat başlıyor.

2020 yılını kapsayan bir süreç olarak hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Birçok ülkeden aşı çalışmaları ve başarılı oranları sonuçları gelmeye devam ediyor. Ancak dünya gündeminde kirli bilgiler doğru bilgilerden daha hızlı yayılmaya devam ediyor maalesef.

Kurucuların Türk olduğu Biontech ve Pfizer ortaklığında geliştirilen Koronavirüs aşısı ABD’nin FDA kurumundan onay aldı. İlk sevkiyatta 2.9 milyon doz aşı teslim edilecek. Öncelikli olarak sağlık çalışanları ve yaşlılara aşı işlemi yapılacak. Bu ilk dozun ardından ABD’nin yıl sonuna kadar 25 milyon doz aşı alması bekleniyor. Ancak tüm ülke vatandaşlarına aşının ulaşması olarak 2021 yılının ikinci yarısı öngörülüyor.

Ayrıca Moderna tarafından geliştirilen aşıya da acil kullanım izninin yakında verileceği bilgisi aktarıldı. Bununlar birlikte ABD’de iki aşı da yıl sonundan önce acil kullanım iznini alarak aşı olarak uygulanmaya başlayabilir.

Bizi Google News den takip edebilir, içeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz