YouTube Premium İncelemesi

15 Temmuz itibariyle resmi olarak ülkemizde erişime açılan YouTube Music ve YouTube RED (Premium) ile lansmana özel ilk üç ay bedel ödemeden üye olabiliyorsunuz.

Bizde TeknoKroki.Com olarak deneme üyeliği satın aldık. Servisi 24 saat boyunca Premium olarak kullandık. Sizler için eksilerini ve artılarını sunarak, sonda da bir puanlama paylaşacağız.

İnceleme yapılan işletim sistemleri: iOS ve Android

Android cephesinden bakacak olursak artılar şöyle sayılabilir:

  • Reklamsız YouTube,
  • Videoları indirme özelliği: 144P, 360P veya 720P
  • Videoları arka planda oynatma,
  • Android’e özel resim içi resim modu özelliği,
  • Premium üyelik Müzik servisini de içeriyor,
  • Klipli / klipsiz müzik dinleme,
  • Şarkı sözleri ile şarkı aratma,
  • YouTube Originals ile dizi / film / belgesel izleme,
  • Aile planı ile 6 kişi makul fiyata bu özellikleri edinme

iOS üzerinde sadece resim içi resim modu desteklenmemektedir.

Yaptığımız testler kapsamında şunu söyleyebiliriz: Android cephesinde 4.5 G ve Wi-Fi üzerinden testler yaptık. İlk testimiz 4.5G üzerinden oldu. Videoları (müzik kliplerini) dinlerken ses kalitesi Spotify’a nazaran bir tık önde diyebiliriz.

Hali hazırda diğer müzik servisleri ile de kıyaslayacak olursak, fizy, Apple Music ve Spotify’a sağlam bir rakip doğdu… İçerik olarak hepsinden fazla içeriğe sahip olan YouTube, müzik, video, dizi, klip ve fazlasını hali hazırda içeriyordu.

Bu servisi almadan da YouTube kullanımı devam edecektir. Tıpkı Spotify’ın ücretsiz sürümünü kullanır gibi düşünebilirsiniz.

Servis ile birlikte otomatik olarak web sitesi, smart tv, android, ios cihazlarda reklamlar kalkıyor. Desteklemeye göre de arka planda ve ekran kilitliyken video/müzik oynatabiliyor.

Özellikle video indirme özelliği en çok beklenen özellik diyebiliriz. Mesela yola çıkacaksınız. En sevdiğiniz teknoloji kanalı veya YouTuber’ın video/videolarını cihazınıza indirebilir, dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz. Ancak bu içeriklere olan erişiminizi kaybetmemek için 30 gün sonra internet bağlantısını sağlamanız gerekmekte.

Bunun yegane sebebi Premium üyeliğinizin yenilenmesi ve doğrulanmasıdır.

Servisin üyelik ücreti: 16.99 TL / ay olarak fatura edilmektedir. iOS üzerinden üye olanlar 21.99 TL / ay olarak ödeyeceklerdir. Bizde Apple üzerinden başlattık.

Bu sayede mobil ödeme ile işlem yapabilirsiniz. Kartınız yoksa veya kullanmak istemiyorsanız maalesef 5 TL fark talep ediliyor. (iOS’ta kartal ödeme yaparsanız bu fark yine alınacaktır)

Servis üyeliğini ücretsiz hakkınız bitene kadar kullanabiliyorsunuz. Peki, üyeliğinizi iptal ederseniz ne olacak? Hiçbir şey, sadece indirme, arka planda oynatma ve reklamsız deneyim hakkınız kaybolacak. Normal olarak YouTube’a erişimeye devam edebileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz