Selam Tekno Kroki okurları. Bu yazımızda sizlere dünyanın en çok kullanılan video paylaşım sitesi olan YouTube ile ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle YouTuber olmaya meraklı olan kardeşlerimize nasıl başarılı olunabilir demeyeceğim çünkü, zaten bunu bildiğinize inanıyorum. Ama açık konuşacağız. YouTuber olmak için birazcık yatırım yapmalısınız. Başlangıçta ortalama 3000-5000 TL neden mi? Bilgisayarınızın kuvvetli olması YouTube açısından önemlidir. Oyun kanalı olmak zorunda değilsiniz, video montajlarken kuvvetli bir bilgisayar size vakit kazandıracaktır. Şimdi sizlere başlıklar altında detaylıca açıklayacağım.

  

 

YOUTUBE KANALI OLUŞTURMA / TASARLAMA

YouTube kanalı oluşturmak için bir adet Google Mail (G-Mail) hesabı gereklidir. Ancak G-Mail servisi zorunlu değildir. Google‘ın posta hizmetine farklı servislerin e-postalarıyla kayıt olunabilir. İki farklı hesap gibi düşünülebilir bu. Örneğin: Hotmail (Outlook) maili ile G-Mail hesabı alınıp, YouTube kanalı kurulabilir.

Tasarlama: kanalınız için özgün bir resim / kapak yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinizdir. Ancak kanal kapağı (profil resmi) lazım olacak.

 

 

Kanal Adı: YouTube‘da kanal adınızın özgün olmasına da önem vermelisiniz. Örneğin ünlü markaların veya YouTuberların  adını kullanırsanız, “VEVO, NDNG, Oyunda, Forever Gamers” ve benzeri. Kanalınızda trafik olursa da (izlenme, abone vb.) kanalı doğrulamak için başvuru yaptığınızda reddedilme oranınız yükselebilir.

 

 

Kanalı  Doğrulatma: YouTube üzerinde kanallara gördüğünüz bu simgeyi  sizde edinebilirsiniz. Peki kanal nasıl doğrulatılır? Başvuru yapılarak doğrulatma talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için 100.000 abone şartı aranmaktadır. “Kurumsal bir hesaba sahipseniz, ‘marka hesabı vb.’ o zaman doğrulatmak için 100.000 aboneye ihtiyacınız olmayabiliyor. Kanalınızın bağlı olduğu partner / şirket yetkilisi ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Bu rozeti abone sayınız 99.999’e düşse dâhi kaybetmezseniz. Sadece kanal adınız değişirse gidecektir. Tekrardan 100.000 abone şartı aranarak size bu rozet verilir.

 

Kanalınız İçin Özel URL Alma: Kanalınız için özel URL alma şartı değişiklik olmazsa 500 abonedir. Ve kanalınız en az 30 günlük olmalıdır. Özel URL size özeldir, değiştirilemez. Bu yüzden seçerken özen göstermelisiniz.

 

YouTube’dan Para Kazanma: Ve geldik kuru fasulyenin faydalarına;  YouTube üzerinden para kazanmak için gereken şartlara. Bu sefer abone şartı aranmazken en az 10.000 izlenme şartı aranır. Benim kanalımda yaklaşık 10 gün önce 10.000 izlenmeye ulaştı ve hâlâ inceleme aşamasında. Bir hafta ve fazlasında onaylatıldığı için meraktan çatlama ihtimaliniz vardır. 🙂 Ancak video için değil toplam kanal izlenmesi 10.000 izlenme olmalıdır. Eğer Google Adsense ile ödeme alırsanız 200 TL olmadan ücreti çekemezsiniz. Ve ödeme almak için adımları uygulamalısınız. Partner firmanız varsa, ödemeyi onlar size belirli bir kesintiyle yapacaktır. Adsense ile ödeme almayı Google‘dan araştırabilirsiniz.

 

  
 YouTube ile İlgili Tavsiyelerim: Özgün olmanız, kendi videolarınızı çekmeniz ve yüklemeniz. Trendlere göre değil, kendi isteğinize göre hareket etmeniz. Mümkün mertebe “imkânınız varsa” izleyicilerinizin istediği videolardan ayda 1-2 tane çekebilirsiniz. Bunun dışındaki tavsiyem; sabırlı olmanızdır, sabır her şeyin anahtarıdır. 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere, hoça kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz