Uber web sitesine erişim yasağı uygulaması yapıldı

0
Uber Türkiye

Ülkemizdeki faaliyetleri haksız rekabet nedeniyle durdurulan Uber Türkiye, 31 Mayıs itibariyle servis dışı kalmıştı.

Taksiciler ile şirketin şoförleri arasında sık sık kavgalar da gündeme geliyordu. Bu gidişat sonrası şirketin faaliyetleri resmî olarak feshedildi.

Casper VIA P3 kutu açılışı ve ön incelemesi (Video)

Uber web sitesine mahkeme engeli

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi ekim ayında söz konusu şirketin web sitesine erişim yasağı uygulama kararı aldı. Alınan karar, iki ay gibi bir sürenin ardından yürürlüğe girdi ve Uber.com domaini için mahkeme kararlı erişim engeli konuldu.

Faaliyetlerin durdurulmasıyla ilgili de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Bizim literatürümüzde Uber diye bir şey yoktur. Uber olayının korsan taksicilikten bir farkı yok. Uber’in konusu bizim hükümetimizde yoktur, bitmiştir”

2014 yılında ülkemize giriş yapan şirket, Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ardından faaliyetlerin son bulduğunu ifade eden bir açıklama yapmak durumunda kalmıştı.

Ancak, hükumet ile uzun soluklu antlaşma yapmak istediğini de vurgulayan yetkililer, sonuç alabilmiş değil.

Şirket şu açıklamayı yapmıştı: “Şirket olarak olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.”

Vikipedia sonrasında taksi muadili olan araçlar tahsis eden Uber’in erişime kapatılması bazı kullanıcılar tarafından onaylanırken bazı kullanıcılar tarafından da onaylanmıyor.

Taksilere göre bu altyapının tercih edilmesindeki ilk etken sabit fiyat ve sabit konum hizmeti vermesiydi. Taksilerde ilk etapta bu durum söz konusu değildi. Uber yayılmaya başlayınca da taksiciler mobil uygulamayla entegre olarak şirketin hizmetlerini kullanmaya başlamıştı.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz