Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları için müjde!

0
WhatsApp

Rekabet Kurumu bugün WhatsApp ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada veri paylaşımına ilişkin detaylar yer alıyor.

Uzunca bir süredir WhatsApp, yeni veri paylaşımı güncellemesi ile okların hedefi konumundaydı. İlk önce açıklanan tarihi gelen tepkiler üzerine ötelemek zorunda kalan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Türkiye için daha farklı bir uygulamaya gitti.

Kısaca geriye dönüp hatırlayacak olursak WhatsApp yayınladığı bir veri paylaşımı güncellemesi ile kullanıcı bilgilerini Facebook, Instagram gibi Facebook uygulama ve hizmetleri arasında aktarımı zorunlu kılmıştı. Bunu gerçekleştirmeyen kullanıcıların uygulamayı kullanmaya devam edemeyeceği belirtilmişti. Gelen tepkiler üzerine küresel olarak bu izin için son tarih 15 Mayıs 2021 olarak belirtilmiş.

Rekabet Kurumu da konuyla ilgili karara ilişkin 21 Mayıs 2021 tarihinde bir açıklama yayınladı. İşte açıklama;

Rekabet Kurumu WhatsApp kararı

WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Konuyla ilgili haberler için;

Bu şartları kabul etmeyenler WhatsApp kullanamayacak!

WhatsApp’dan Güncellenen Koşullara ilişkin Bilgilendirme!

WhatsApp gizlilik politikası Türkiye açıklaması!

İlgili açıklama için Rekabet Kurumu sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz