Türkiye Sosyal Medya kararlarını açıkladı!

0
Türkiye Sosyal medya

Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile birlikte Türkiye sosyal medya kararlarını alacaklarını açık bir biçimde ifade etmişti. Bununla birlikte vergilendirmeyle birlikte bazı ek düzenlemeler ilgili sosyal medya şirketlerine zorunluluk teşkil edecek. Buna göre; WhatsApp, inc. , Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler uygulamaların resmî şirketleri tarafından Türkiye’de şirket kurularak Türkiye’den çekilen verilerin Türkiye’de kalması isteniyor.

Türkiye Sosyal Medya kararlarını açıkladı! Cumhurbaşkanı ERDOĞAN net bir şekilde ifade etmişti

Türkiye’de temsilcilik açmayan her bir şirkete ihtarname gönderilecek. Bu ihtarnameye cevap verilmeyip işlem yapılmazsa 30 gün süre sonunda bant genişliği yüzde 50 oranında azaltılacak. İkinci kez 30 günlük ihtar gönderilecek. Yine bir gelişme olmaması durumunda ise yüzde 95 oranında bir kısıtlamaya gidilecek.

En büyük gelişmelerden birisi ise fake hesapların önüne geçeceğe benziyor. Üye olurken Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verilmesi zorunlu olacak. Bildiği üzere Facebook geçtiğimiz 2-3 yıl öncesinde de bazı kullanıcılarından kimlik belgesi talep ediyordu. Facebook’a kimlik ibraz edenlerden birisi de benim.

Uygulanacak olan sosyal medya kararları

1- Sosyal medya platformlarına temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

2- Özel hayatın gizliliğinin ihlali ve kişilik haklarına saldırılarda başvurulara 48 saat içinde cevap verilecek.

3- Mahkeme kararı ile içeriklerin kaldırılmasıyla ilgili başvurulara 48 saat içinde cevap vermeyenlere 5 milyon ile 50 milyon TL arasında ceza verilecek.

4- İçeriğin kaldırılması ve erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak 3 ve 6 aylık raporlar istenecek.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz