Google News Abone Ol

Türkiye sosyal medya devleri için yeni yaptırım uyguladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde yasalaştırılan kanun ile beraber 1 Ekim’de yürürlüğe giren ve “Sosyal Medya Yasası” olarak da bilinen 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında günlük erişimi 1 (bir) milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, Türkiye’ye temsilci atama (şirket kurma) zorunluluğu getirilmişti.

Türkiye sosyal medya devlerine ikinci ceza: 30 milyon Türk Lirası!

10 milyon Türk Lirası olarak kesilen ilk cezanın ardından 30 gün geçmesine rağmen bazı platformlar hâlâ temsilci atama işlemini yapmadılar. Buna göre belirlenen cezai bedel olan 30 milyon Türk Lirası ceza kesilmesi tamamlandı. Ülkemiz içerisinde temsiclilik barındırmayan sosyal medya platformları: Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest ve LinkedIn

Peki ne olacak?

Eğer ilgili platformlar gelecek 30 gün içerisinde yine temsilci atamazlarsa ülkemizde reklam vermeleri yasaklanacak. Bu yasağı takip eden 3 ay içerisinde de gerekli işlemler başlatılmazsa Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı’nın ilgili platforma ait bant genişliğinin yüzde 50 olması için Ankara Sulh Ceza Mahkemesine bizzat başvuru yapma yetkisi olacak.

Türkiye sosyal medya ceza

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz