TikTok, Büyük Bir Cezayla Karşı Karşıya!

0

2016 yılında farklı isimle ortaya çıkan Çin merkezli olan TikTok, yaptığı bir ihlalden ötürü tam 5,7 M $ ceza ile karşı karşıya kalmış durumda. Eski ismiyle Musical.ly’dir.

TikTok Yasal Kullanım Yaşının Altında Kullanıcı Barındırıyor

 

ABD’de faaliyet gösteren hemen hemen her sosyal ağ ve çevrimiçi hizmet, kullanıcıların 13 yaşın altındaki çocukların ürünü kullanmalarını yasaklayan koşulları kabul etmelerini istiyor. FTC’nin yaptığı açıklamaya göre Musical.ly kullanıcılarının büyük bir kısmı, 13 yaşın altında ve 13 yaşın altındaki çocukların Musical.ly hesapları oluşturduklarıyla ilgili, anne babalardan binlerce şikayet var.

 

FTC Başkanı Joe Simons bir basın açıklamasında, “Musical.ly (şimdiki ismiyle TikTok) yetkilileri, birçok çocuğun uygulamayı kullandığını biliyordu ancak 13 yaşından küçük kullanıcılardan isimleri, e-posta adreslerini ve diğer kişisel bilgileri almadan önce ebeveyn izni almayı başaramadı.” dedi. FTC, 5,7 milyon dolarlık para cezasının, bir çocuğun mahremiyet davasında bugüne kadarki en büyük maddi ceza olduğunu söyledi.

Musical.ly, Ağustos 2018’de Çin firmalarından Bytedance’in sahibi olduğu daha büyük bir uygulama olan TikTok’a dahil olduğunda, aylık 100 milyon aktif kullanıcısına sahipti. TikTok’un dünya çapında 500 milyondan fazla kullanıcısı var ve bunların büyük çoğunluğunun çocuk olduğu tahmin ediliyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz