RTÜK ve Netflix’in durumu kesinleşti! Lisans veriliyor mu?

0

Geçtiğimiz ay başında Resmi Gazete üzerinden yayımlanan kararla birlikte RTÜK, dijital platformları da yasal olarak denetime tabii tutabilecek denildi. Bununla birlikte Netflix’in ülkemizde şirket kurması ve 100.000 TL lisans ücreti ödemesi gündeme geldi.

Casper Via S özellikleri ve fiyatı belli oldu!

RTÜK Başkanı açıklama yaptı

Bu ay itibariyle de yasanın yürürlüğe girmesi gözleri Netflix’e çevirdi. Halkın birçoğu “Netflix çekilirse üyeliğimi iptal ederim. Netflix çekildi, RTÜK’e gönderilen başvuru yok.” şeklinde paylaşımlar yaptı. Bunun üzerine Ebubekir Şahin şu paylaşımı yaptı:

Bu paylaşımla birlikte Netflix’in RTÜK tarafından engelleneceği iddiaları ortadan kalkmış oldu. Bundan sonra gözler tekrar Hollandalı şirkete çevrildi. Kısa sürenin ardından Netflix Türkiye ekibinden de açıklama yayımlandı. Yapılan açıklama şu şekildedir:

”Türkiye’de 1.5 milyon üyeye sahibiz. Sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek” diyen Netflix, lisans başvurusu yapmış olduğunu doğruladı. 

Buna göre iki taraf anlaşmaya varmış durumda görünüyor. Geriye kalan zamanda lisansın onaylanması beklenecek. Verilecek lisans 2029’a kadar geçerli olacak. Lisans başvurusu yapmayan yabancı şirketlerin tespiti halinde web sitelerine ve yayın uygulamalarına erişim ambargosu uygulanabilecek.

Kasım 2019 tarihinde de Disney+ ülkemizden de erişilebilir bir platform hizmeti olarak geliyor. Disney+’ın başvuru yapıp yapmadığı ise henüz bilinmezliğini koruyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz