Microsoft birçok editörünü işten çıkarttı!

0
Microsoft

Microsoft, editörleriyle yollarını ayırdı. Windows işletim sisteminin kurucusu şirket, kadrosunu daraltma adımlarını izledi. Şirketin CEO’su Satya Nadella, yapay zekânın yani (AI) teknolojisinin şirket içi işlemlerde kullanılışını savunmasıyla tanınıyor. YouTube’da Covid-19 süresince geçici olarak sistemlerini AI’ya emanet etmişti. Ancak Windows’un sahibi bu işlemi kalıcı hâle getirecek gibi görünüyor.

Microsoft yapay zekâ ile editörleri gönderdi

Microsoft Haber

BusinessInsider’da yer alan habere göre Microsoft Haber, MSN.com’daki onlarca editörü işten çıkardı. Microsoft Haber bunun yerine yapay zekâ tarafından çalıştırılan bir haber seçme sistemi kullanmaya başladı. Görevleri editörler popüler haberleri MSN.com’da derliyor, okurlarda bir tıkla istediği gazete/web sitesinin içeriğini kolayca görüyordu.

Microsoft Haber’in açıkladığına göre yapay zekâ algoritmaları içeriklere uygun fotoğrafları öneriyor ve sonrasında da editörler gün boyunca en çok okunan haberleri düzenleyip sergiliyor. Şirket insan çalışanlarından kurtulmak için kolları sıvamış durumda. Zira bu çalışanların şirkete maliyeti saatlik 40 dolar.

BusinessInsider, bu hamlenin Microsoft Haber’e sahip olan Bing ekibinin işi olduğunu iddia ediyor. Bir Microsoft sözcüsü, kendi işletmelerini tüm diğer şirketler gibi düzenli olarak değerlendirdiklerini ve böylece zaman zaman bazı alanlarda yatırımların arttığını ve bazılarında da yeniden yapılandırma yaptıklarını söyledi. Sözcüye göre bu kararlar, devam eden koronavirüs salgınından kaynaklanmıyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz