Yavru vatan olarak anılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de dijilleşmenin adımlarını atıyor. Ülkemizin 2008 yılından bu yana kullandığı e-Devlet altyapısı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için de aktif edildi! 2021 itibariyle sınırlı sayıda hizmetin faaliyete geçtiği e-Devlet K.K.T.C., gelecek vadede GSM operatörleri ve diğer birçok hizmetin birleşmesi bekleniyor. Peki Kıbrıs vatandaşları nasıl e-Devlet (KKTC) şifresi alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde veya başka bir ülkede yaşayan/o an orada bulunan K.K.T.C. uyruklu vatandaşlar için de ayrıca anlatıyor olacağız.

Öncelikle sisteme üç farklı giriş yöntemiyle giriş yapabilirsiniz: e-Devlet Şifresi, e-İmza ve KKTC Kimlik Kartı okutarak (fiziksel kimlik kartı okuyucu cihaz vasıtasıyla)

K.K.T.C. e-Devlet Şifresi Alma İşlemleri

Şifreyi, şahsen başvuru ile üzerinde K.K.T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı ve ikamet belgesi ibraz edilerek Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından alınabilir.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Profilim” alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

KKTC de tüm şifre işlemleri ücretsiz yapılacaktır ve işlem masrafı alınmayacaktır.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

Görüldüğü gibi ücretsiz temin edebilieceğiniz açıkça yazmaktadır. Sizden bu konuyla ilgili ücret talep edenlere kesinlike itibar etmeyiniz!

Şifreniz var ama unuttuysanız Kıbrıs Kimlik bilgilerinizi doğrulayıp sıfırlama yapabilirsiniz.

https://giris.edevlet.gov.ct.tr/sifremi-unuttum

K.K.T.C. e-Devlet Kapısı resmî sosyal medya ve iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

K.K.T.C. e-Devlet Twitter:

K.K.T.C. e-Devlet Facebook:

K.K.T.C. e-Devlet YouTube:

K.K.T.C. e-Devlet Kapısı İletişim Bilgileri:

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ / LEFKOŞA

(0392) 601 11 86
Çağrı merkezi numarası: 117 – ABD ve Almanya üzerinden ulaşmak için +90 117
edevlet.gov.ct.tr

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz