Instagram terimleri nedir? Ne için kullanılır?

0
Instagram Terimleri

Sosyal medya platformları ile hayatımıza birçok yeni dinamik girmiş oldu. Özellikle bazı terimler var ki günlük hayatımızda platform bağımsız olarak günlük dilimizi de kanaline olmuş durumdalar. Özellikle Instagram platformunda kullandığımız bazı terimler mevcut. Kısaca bu terimlerin açılımları, anlamları ve ne amaçla kullanıldıklarını aktarmaya çalışacağız. Instagram terimlerinden popüler olanların ne olduğunu, neyi ifade ettiğini ve açılımlarına hep birlikte bakalım.

Instagram Terimleri

Instagram Terimleri

Yazıda bahsedececeğimiz kavramlar GT, DM, UNF, TKP, TBT-TB, SFS, Bugün Aktif, Official şeklinde.

GT ne demek?

Instagram Terimleri - GT Ne Demek?

“Geri Takip” ifadesinin kısaltmasıdır. Karşıdaki kullanıcının geri takip etmesi beklenmektedir.

DM ne demek?

İngilizce “Direct Message”kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçesi direkt mesajdır. Forumlarda özel mesaj ifadesinin tam karşılığı diyebiliriz. Kullanıcılara özel olarak mesaj atabilmenizi sağlar.

UNF ne demek?

Unfollow kelimesinin kısaltışmış halidir. Sizi takip eden kişinin sizi takip etmemeye başlaması ya da sizin takip ettiğiniz bir kullanıcıyı takip etmemeniz durumunu ifade eden terimdir.

TKP ne demek?

GT kavramı ile benzeşen bir durumu ifade eder. Takibe takip şeklinde kullanılan bir terimdir.

Instagram Terimleri - TBT Açılımı
Instagram platformunda kullanılan TBT kısaltmasının açılımıdır

TBT ve TB ne demek?

TBT, “Throw back thursday” ifadesinin kısaltılmış halidir. Bir gelenek olarak perşembe günleri daha önce çekilen fotoğrafların paylaşılması halidir. TB de gün farketmeksizin geçmişten bir fotoğrafın paylaşılmasını ifade etmekte.

Official ne demek?

Çoğunlukla popüler kişilerin resmi, onaylı hesap olduklarını belirtmek için kullanıcı adların içerisinde yer verdikleri bir ifade.

SFS ne demek?

Karşılıklı iki kullanıcının birbirlerinin profillerini paylaşmalarını ifade eden bir terimdir. Amaç takipçilerin karşılıklı hesapları takip etmesi yoluyla erişilen kişi sayısını arttırmaktır. Ancak karşılıklı iki arkadaş da bunu gerçekleştirebilir.

Instagram’da Bugün Aktif ne demek?

Instagram Terimleri - Bugün Aktif Ne Demek?

Instagram’da bu özelliği kullanabilmek için öncelikle gizlilik ayarlarından ilgili özelliğin etkinleştirmeniz gerekiyor. Akabinde DM atmanız gerekiyor. Sonrasında yazdığınız mesaj sonrası çevrim içi durumunda örneğin “Şimdi etkin”, “Bugün etkin”, “X dakika önce etkindi” veya “x saat / gün / hafta önce etkin” ifadelerini görürsünüz.

Bu özellik karşıdaki kullanıcının Instagram uygulamasında aktif olup olmadığını görmek olarak olarak özetlenebilir.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz